Pierwsza, ale dotkliwa porażka mistrza

Piłkarze Energetyka ROW-u Rybnik niespodziewanie łatwo przegrali w Skoczowie z Beskidem, ale utrzymali się na prowadzeniu, zdobywając tytuł mistrza jesieni.
Rybniczanie wyjeżdżali na mecz z jednym z najpoważniejszych kandydatów do awansu z takim samym nastawieniem jak w czwartej kolejce do Pawłowic. Między innymi z chęcią rewanżu za porażkę w poprzednim sezonie. W meczu z Pniówkiem objęli prowadzenie już w drugiej minucie i kontrolowali wydarzenia na boisku. Niewiele brakowało, by w Skoczowie było podobnie, bo w 5. minucie gry Grzegorz Dzięgielowski, ustawiony na piątym metrze na środku pustej bramki, otrzymał idealne dośrodkowanie na głowę od Tomasza Kusia. Jednak jego uderzenie głową przeszło nad poprzeczką. Dziesięć minut później z trafienia cieszyli się piłkarze Beskidu. Okazało się, że nie tylko Bogdan Prusek potrafi w drużynie Adama Noconia strzelać bramki. Pięć minut później mogło być 2:0, ale dobrą obroną popisał się Michał Buchalik. Po utracie gola drużyna trenera Franciszka Krótkiego wydawała się kompletnie rozbita i wydawało się, że tego dnia lider zostanie kompletnie rozbity. Potwierdzeniem tego było kolejne trafienie gospodarzy.
Przy dwubramkowej stracie goście ruszyli do ataku, ale ich dwa celne strzały głową pewnie wyłapał bramkarz Beskidu, a potężne uderzenie Kamila Kosteckiego minimalnie minęło światło bramki.
Piłkarze ROW-u ruszyli do frontalnego ataku po zmianie stron. Bliscy zdobycia kontaktowego gola byli Roland Buchała i Kostecki. Pierwszy z trzeciego metra przeniósł piłkę głową nad poprzeczką, a drugi z tego samego mniej więcej miejsca nie zdołał pokonać rozpaczliwie wybijających piłkę bramkarza i obrońców gości. Kostecki, który chyba jako jedyny w swoim zespole grał na swoim poziomie, oddał też ładny strzał z około 15 metrów, ale i tym razem piłka minimalnie minęła światło bramki. Gospodarze próbowali grać z kontry. Po jednej z nich wywalczyli rzut rożny, po którym szczęśliwie trafili po raz trzeci. Wraz z tym golem w Skoczowie skończyły się emocje. Pocieszeniem dla rybnickich kibiców, których sporo zjawiło się na spotkaniu, pozostał remisowy wynik, jaki Pniówek uzyskał w meczu z Polonią Łaziska. Ten remis oznaczał, że ROW pozostał liderem i jest mistrzem jesieni.
To niewielka satysfakcja dla głównego kandydata do awansu do drugiej ligi, biorąc pod uwagę, że w ostatnich trzech pojedynkach podopieczni trenera Franciszka Krótkiego stracili siedem punktów. Teraz czeka ich kolejny trudny pojedynek. W najbliższą sobotę zmierzą się w Łaziskach z Polonią. W innym z najbardziej interesujących spotkań ostatniej kolejki Skałka Żabnica pokonała Przyszłość Rogów. Goście prowadzili w tym meczu przez ponad pół godziny, później stracili dwie bramki, a gdy wydawało się, że wywiozą punkt z boiska czwartej drużyny tabeli, bo wyrównali na sześć minut przed końcem, stracili kolejnego gola i wyjechali z Żabnicy bez punktu.
Ważne i niespodziewane wyjazdowe zwycięstwo odnotowała Unia Racibórz, a nieoczekiwanie gładko w Jaworznie przegrała Polonia Marklowice.

Wyniki 15. kolejki: Skałka Żabnica – Przyszłość Rogów 3:2 (0:1) Vozar 60., Vesely 70. i 88. – Sander 25., Kusiak 84., Beskid Skoczów – Energetyk ROW Rybnik 3:0 (2:0) Stalmach 15. i 70., Kondzielnik 27., Polonia Łaziska – Pniówek Pawłowice 0:0, GKS II Jastrzębie – BKS Stal Bielsko-Biała 2:3 (0:0) samobójcza, Chrabąszcz 63. (karny) – Trzop 56., Suchowski 72., Papatanasiu 86., Czaniec – Unia Racibórz 2:3 (2:1) Błasiak 17., Majdak 33. – Cichecki 7., Rachwalski 55., Woniakowski 90., Wawel Wirek – Grunwald Ruda Śląśka 0:3 (0:0) Karcz 56., Rudyk 80. i 90., Victoria Jaworzno – Polonia Marklowice 3:0 (2:0) Szymoniak 14., Gabiga 39., Urban 50., Łąka – Start Mszana 4:0 (2:0) Mateja 20., A. Żur 24., Wróbel 57., Kuś 59.