Przychodnia musi mieć windę do końca przyszłego roku
Przychodnia musi mieć windę do końca przyszłego roku

Czy największa przychodnia rehabilitacyjna w Jastrzębiu doczeka się windy? Gmina od trzech lat zabezpiecza w budżecie środki na jej zakup i montaż, ale jakoś nic z tego nie wychodzi.
Gmach przychodni, który znajduje się przy ul. Turystycznej, od siedmiu lat dzierżawi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Rehmed”. Właścicielem obiektu jest miasto, a administratorem Miejski Zarząd Nieruchomości. Trzy lata temu sanepid zobowiązał Rehmed do zamontowania windy, która pozwoli niepełnosprawnym dotrzeć na pierwsze piętro. Ostateczny termin spełnienia tego warunku mija z końcem przyszłego roku. Poradnia miała mieć windę już zeszłego lata, ale projektant miał wypadek i nie ukończył zadania w terminie. W tym roku MZN miał już projekt, w sierpniu doszło do przetargu na wykonawcę, ale trzeba było go unieważnić. Cena najkorzystniejszej oferty była bowiem wyższa od kwoty, którą radni zarezerwowali na ten cel. – Inwestycja ta wykracza poza obowiązki MZN i leży po stronie dzierżawcy – mówi wiceprezydent Franciszek Piksa. Wedle umowy dzierżawy to najemca miał spełnić wymogi sanepidu. Szefowie Rehmedu zwracają uwagę, że za montaż wind w innych poradniach płaciła gmina. Mariola Borzęcka, współwłaścicielka Rehmedu, podkreśla, że jest to największa ogólnodostępna przychodnia w Jastrzębiu. Tylko w październiku przeprowadzono tu 17116 zabiegów, a lekarze przyjęli 1500 pacjentów. Dziennie przez przychodnię przewija się ok. tysiąca osób.
– Ta winda to nie jest nasz wymysł, ale konieczność. Zdecydowana większość pacjentów cierpi na schorzenia narządów ruchu – mówi Mariola Borzęcka. Komunikację wewnątrz budynku utrudnia podzielenie go na dwa segmenty. Przejście z jednego do drugiego jest możliwe tylko przez pierwsze piętro. – Podjęliśmy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się pieniądze potrzebne na montaż windy – dodaje Mariola Borzęcka. Zwraca uwagę, że Rehmed jest jednym z nielicznych zakładów opieki zdrowotnej, który nie wystąpił do gminy o wycenę obiektu i wykup. Podkreśla też, że montaż windy podniesie wartość nieruchomości, więc w przypadku ewentualnego wykupu trzeba będzie zapłacić za niego więcej.



Gmina sukcesywnie wyposaża budynki przychodni w windy dla niepełnosprawnych. Dźwigi pojawiły się m.in. w poradniach przy ul. Wielkopolskiej i Harcerskiej. (AK)

Komentarze

Dodaj komentarz