Na wystawie prezentowano nie tylko malarstwo, rysunek i grafikę, ale również rzeźby ceramiczne
Na wystawie prezentowano nie tylko malarstwo, rysunek i grafikę, ale również rzeźby ceramiczne

Uroczysty finisaż, czyli zamknięcie wspólnej wystawy prac profesjonalistów i amatorów, zakończyło realizację projektu pod hasłem Integracja Twórców Poszukujących, zrealizowanego w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”.
Projekt całego przedsięwzięcia to dzieło czwórki młodych ludzi tworzących grupę inicjatywną Art Group. Artur Goleń i Mateusz Jakubiak są studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu; pierwszy studiuje grafikę użytkową, drugi wychowanie fizyczne. Weronika Pilch jest wychowawcą w rybnickim specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i miłośniczką sztuki teatralnej oraz filmowej, zaś Bogna Plaskura, rozkochana w malarstwie, grafice i rysunku, uczennicą II LO w Rybniku. Z pomocą Fundacji Elektrowni Rybnik, zorganizowali oni w Klubie Energetyka warsztaty plastyczne dla gimnazjalistów, licealistów, studentów i osób dorosłych. Z kolei w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyły się warsztaty dla podopiecznych tej placówki o różnym stopniu niesprawności ruchowej i intelektualnej. Zajęcia poprowadzili wykładowcy uczelni artystycznych: Piotr Kossakowski i Andrzej Łabuz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Magdalena Gogół-Peszke i Grzegorz Hańderek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
– Malowałem te obrazy, by wzbudzić sympatię innych ludzi i pobudzić ich kolorystycznie. Lubię, intensywne kolory i gdy na obrazie coś się dzieje – powiedział nam Piotr Warchoł ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku.
– Najważniejsze było skonfrontowanie amatorów z zawodowcami, zmobilizowanie młodych, niedoświadczonych do twórczego rozwijania się. W czasie warsztatów mieli okazję tworzyć pod czujnym okiem fachowców, słyszeć ich uwagi i podpowiedzi. Ta artystyczna integracja miała pobudzać do działania. I pobudziła, amatorzy pokazali, że dużo potrafią i zrobili postępy – ocenia Artur Goleń. Teraz chce, by część prac pokazanych na wystawie w Klubie Energetyka trafiła do rybnickich liceów i gimnazjów. Pragnie w ten sposób zachęcić ich uczniów do skorzystania z możliwości, jakie daje program „Młodzież w działaniu”.
– Mogą napisać swój projekt i zorganizować własne przedsięwzięcie. Narodowa agencja programu chętnie daje pieniądze, to w dużej mierze dzięki nim udało nam się zrealizować swój projekt – dodaje Artur Goleń.

Komentarze

Dodaj komentarz