Prof. Michał Szepelawy (z prawej) i prof. dr Jerzy Pośpiech, mówią, że wszystko jest na dobrej drodze, by w Raciborzu kształcili się specjaliści w dziedzinie rolnictwa
Prof. Michał Szepelawy (z prawej) i prof. dr Jerzy Pośpiech, mówią, że wszystko jest na dobrej drodze, by w Raciborzu kształcili się specjaliści w dziedzinie rolnictwa

Raciborska PWSZ złożyła w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o utworzenie kierunku rolnictwo. Jak tłumaczą władze uczelni, zapotrzebowanie wynika z analiz lokalnego rynku pracy.
O studiach rolniczych w PWSZ mówiło się od dawna. I choć nie było problemów z kadrą naukową, to przeszkodą był brak lokum dla nowego instytutu i studentów. Ale z pomocą przyszedł samorząd. Prezydent Raciborza deklaruje przekazanie uczelni budynku przy ul. Lwowskiej 9, gdzie dziś działają szkoły społeczne i odbywa się część zajęć PWSZ.
Prof. dr hab. Michał Szepelawy, rektor PWSZ w Raciborzu, cieszy się z dalszego rozwoju uczelni: – Już teraz mamy ponad 4 tys. studentów na ośmiu kierunkach. W regionie nie ma żadnej uczelni, która kształciłaby specjalistów w zakresie rolnictwa, a przecież słyniemy głównie z produkcji rolnej. Rolnicze firmy produkcyjno-usługowe zgłaszały nam wielokrotnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. I mamy nadzieję, że również przy ich udziale uda nam się uruchomić nowy kierunek studiów. Bo w tych właśnie firmach studenci rolnictwa będą odbywać praktyki zawodowe.
Obszerny wniosek o akredytację nowego kierunku trafił już do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. dr Jerzy Pośpiech, prorektor ds. organizacji i rozwoju PWSZ, informuje, że wszystko jest na dobrej drodze: – Mamy już wstępną ustną akceptację. Ale konkurencja jest ogromna, więc nigdy nic nie wiadomo. W zeszłym roku na 10 wniosków polskich uczelni, ministerialna Państwowa Komisja Akredytacyjna wydała jedynie dwie zgody na utworzenie nowych kierunków. Ale naszym atutem jest fakt, że działamy na terenach rolniczych oraz bardzo dobre zaplecze dydaktyczne.
– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który będzie sprawował opiekę merytoryczną nad kierunkiem rolnictwo, zapewnia nam pięciu nauczycieli akademickich ze stopniem profesora. A żeby uruchomić kierunek, wystarczy nam tylko trzech – wyjaśnia prof. Pośpiech.
Jeżeli ministerstwo wyrazi zgodę, to rolnictwo w PWSZ ruszy w roku akademickim 2009/2010. – Będą to studia inżynierskie, z możliwością uzyskania tytułu magistra na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Na razie nie mamy określonych specjalizacji, bo ostateczną decyzję podejmie Senat PWSZ. Ale w planach jest m.in. agrobiznes, ekonomia w rolnictwie, hodowla czy uprawa roślin – informuje prorektor ds. organizacji i rozwoju.
Studia prowadzone będą zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. W pierwszym roku uczelnia zamierza przyjąć 120 studentów.
Obecnie PWSZ w Raciborzu kształci na 8 kierunkach: wychowanie fizyczne, socjologia, pedagogika, edukacja artystyczna, historia, matematyka i filologia, a także automatyka i robotyka. Studia trwają 3 lata. Absolwenci wszystkich kierunków otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem licencjata. Dotychczas mury uczelni opuściło 1634 absolwentów.

Komentarze

Dodaj komentarz