Mamy jubileuszową pieczęć, którą przybijamy pod korespondencją wychodzącą z magistratu – mówi Ludmiła Nowacka
Mamy jubileuszową pieczęć, którą przybijamy pod korespondencją wychodzącą z magistratu – mówi Ludmiła Nowacka

Nadodrzański gród wzmiankowany jest w słynnej Kronice Galla Anonima, gdzie znajduje się informacja o zdobyciu Raciborza w roku 1108 przez rycerzy Bolesława Krzywoustego. W tym roku mija zatem 900 lat od tego wydarzenia. Zaszczytny jubileusz ma być okazją do przypomnienia mieszkańcom, że Racibórz to jedno z najstarszych polskich miast, którego na przestrzeni wieków historia nie oszczędzała, ale jednak pozytywnie wpłynęła na jego rozwój.
– Nasze miasto było pod rządami wielu nacji, dlatego tak bogata jest na tym terenie wielokulturowość. Jubileusz 900-lecia jest okazją, by mieszkańcom przypomnieć, a naszym sąsiadom uświadomić, że Racibórz jest prawdziwą perełką kulturową wśród śląskich miast i miasteczek – mówi Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza, odpowiedzialna za przygotowania uroczystości jubileuszowych. Jak informuje, wszystkie imprezy, które odbywają się w mieście, wpisane są w obchody 900-lecia. Ale najważniejsze zaplanowano w czerwcu. Od 13 do 16 czerwca odbędą się Dni Miasta, a w ich ramach: m.in. festiwal kuchni śląskiej, światowy zjazd raciborzan, inscenizacja historycznego przejazdu króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz.
– W orszaku królewskim zobaczymy Sobieskiego, w którego wcieli się Marek Frąckowiak, Marysieńkę (w tej roli była Miss Polonia Ewa Wachowicz), a także 40 wojaków. Za nimi podążać będzie Raciborek, czyli nasza miejska maskotka, a za nim lokalne zespoły artystyczne – zdradza pani wiceprezydent. Zaplanowano również koncerty, a wśród nich m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, grupy The Jet Set, Patrycji Markowskiej i Piotra Rubika, wraz z solistami, chórem i orkiestrą.
Jubileusz 900-lecia Raciborza to również znakomita okazja do promocji miasta. Okolicznościowe pocztówki, plakaty i billboardy – to tylko niektóre elementy szerokiej reklamy nadodrzańskiego grodu. Wspólnie z Pocztą Polską miasto zamierza także wydać okolicznościowe znaczki. Wszystko oczywiście opatrzone jubileuszowym logo, które zawiera najbardziej rozpoznawalne miejsce w Raciborzu, czyli basztę więzienną. W promocji Raciborza wezmą też udział rodzimi artyści. Na pewno wystąpi Marzena Korzonek, laureatka telewizyjnej „Szansy na sukces” i opolskich „Debiutów”. Prowadzone są też rozmowy z Anną Wyszkoni z zespołu Łzy oraz z aktorką Magdaleną Walach, znaną z „Tańca z gwiazdami”.
Szczegółowy program imprez jubileuszowych znaleźć można na internetowej stronie Urzędu Miasta Racibórz – www.raciborz.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz