Jubileusz Pierwszego


Pierwszy Chwałowice występuje obecnie w klasie A. Ma w swojej historii piękne karty zapisane przez ROW Rybnik. To właśnie fuzja GKS-u Chwałowice z RKS-em Rybnik doprowadziła do powstania ROW-u w 1964 roku. Rezerwy pierwszoligowca rozgrywały swoje mecze właśnie na przykopalnianym boisku, awansując między innymi do finału Pucharu Polski. Stadion Pierwszego gościł w połowie lat 70. między innymi warszawską Legię i Górnika Zabrze.
W tym roku na boisku Pierwszego pojawią się oldboje Górnika i ROW-u, a miejscowy GKS zagra z Maliną Team, zespołem złożonym z przyjaciół wywodzącego się z Chwałowic Marcina Malinowskiego. Piłkarz Odry zaprosił na mecz mający uświetnić obchody jubileuszu swoich kolegów z Wodzisławia, Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze i Piasta Gliwice. Skład oldbojów ROW-u kompletuje Andrzej Frydecki, a oldbojów Górnika Zabrze Stanisław Oślizło.
Mecz GKS Pierwszy – Malina Team rozpocznie się 6 lipca o 14, a oldbojów ROW-u i Górnika o 16. Gościem honorowym jubileuszowych obchodów będzie były dyrektor kopalni Chwałowice Tadeusz Oczko, wyjątkowa postać w historii rybnickiego piłkarstwa i miejscowej kopalni. Tadeusz Oczko kierował KWK Chwałowice przez 18 lat – najdłużej spośród wszystkich dyrektorów obchodzącej w tym roku jubileusz 105-lecia istnienia kopalni. To właśnie za jego kadencji ROW odnosił największe tryumfy.
Jubileuszowe obchody klubu będą także okazją do zakończenia bogatej kariery sędziowskiej Ryszarda Szojera, było przewodniczącego Wydziału Sędziowskiego Podokręgu ŚlZPN w Rybniku.
Przypomnijmy, że przed rokiem w Chwałowicach odbyła się impreza charytatywna na rzecz byłego szermierza, sędziego piłkarskiego i trenera Adama Sosny. Również w tym roku organizatorzy chcą wspomóc związanego z górniczą dzielnicą i rybnickim sportem dotkliwie doświadczonego przez los nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 14 i 1.
Z ideą takiego przedsięwzięcia wystąpił wywodzący się z Chwałowic wychowanek ROW-u Rybnik, piłkarz Górnika Zabrze, a przez największą część kariery Odry Wodzisław, Marcin Malinowski. To właśnie „Malina” zaprosił na boisko, gdzie stawiał pierwsze piłkarskie kroki, swoich kolegów z ligowych aren.
Mecz pomiędzy drużynami Malina Team a Wychowankami SP 14 prowadził Ryszard Szojer w asyście Stanisława Ciesiula i Janusza Syrka. Ryszard Szojer był przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego Podokręgu Rybnik w czasie, gdy pracował w nim jako sekretarz Adam Sosna.
Drużyna Maliny zwyciężyła Wychowanków 6:4. Każdemu ze schodzących z murawy piłkarzy dziękował z wózka, do którego jest przykuty od kilkunastu lat, Adam Sosna.
Podczas meczu zebrano 3 tys. 370 zł, z czego poważną część stanowił dochód z aukcji, jaka odbyła się w przerwie spotkania. Na aukcji wystawiono między innymi klubowe koszulki i piłki Odry Wodzisław i Górnika Zabrze z autografami piłkarzy, a także koszulka Jerzego Dudka z autografem bramkarza.
Pamiętny mecz zakończył się zwycięstwem przyjaciół Marcina Malinowskiego. Przypomnijmy, kto w tamtych zawodach wziął udział, bo w tym roku obsada będzie równie doborowa, a w zespole oldbojów nie zabraknie prawdziwych gwiazd polskiej piłki.

Malina Team – Wychwankowie SP 14 6:4 (2:2) Moskal 3, Szary 2, Woś – Mandrysz 2, Rzeźnicki, Bauer.
Malina Team: Krzysztof Pilarz, Dariusz Dudek, Sławomir Szary, Marcin Malinowski, Tomasz Prasnal, Paweł Sibik, Sławomir Paluch, Artur Prokop, Tomasz Moskal, Mirosław Korbel, Roman Chromik, Marcin Pawłowski, Marian Malinowski, trener Andrzej Frydecki.
Wychowankowie SP 14: Grzegorz Sagan, Kazimierz Kuczera, Marcin Mańka, Jacek Olkowski, Zbigniew Papaj, Grzegorz Wójcik, Mariusz Wojaczek, Robert Bauer, Sławomir Sienkiewicz, Piotr Augustyn, Adrian Wójcik, Paweł Rzeźnicki, Daniel Tumas, Bogdan Białas, Marcin Suwaj, Arkadiusz Woźniczka, Piotr Mandrysz, Arkadiusz Nowak, trener Józef Golla.

Komentarze

Dodaj komentarz