Agnieszka Zawalnicka prowadzi zajęcia w pracowni techniczno-dekoratorskiej
Agnieszka Zawalnicka prowadzi zajęcia w pracowni techniczno-dekoratorskiej

Spośród wszystkich 68 uczestników warsztatów takie warunki spełnia 17.
– Na początek wystarczyłoby jedno czteropokojowe mieszkanie. Nasi podopieczni chcieliby prowadzić w nim normalny dom. Planować swoje wydatki, sprzątać, gotować, prać i robić zakupy. Wszystko wykonywaliby pod okiem pełnosprawnej osoby wspierającej. W ten sposób uczyliby się samodzielnego życia. Niektórzy mówią o podjęciu pracy. Zresztą wkrótce pięcioro z nich otrzyma etat w żorskim hipermarkecie Auchan, a Tomasz Szczegielniak otrzyma etat konserwatora w siedzibie WTZ. Jak bowiem mało kto potrafi uporać się z drobnymi naprawami – mówi Beata Sioła, kierowniczka WTZ w osiedlu Księcia Władysława. Liczy, że mieszkania treningowe powstaną w bloku, który włodarze magistratu zamierzają zbudować w osiedlu Sikorskiego.
Podczas konferencji poświęconej wspomnianej problematyce o konieczności przygotowania mieszkań treningowych mówili nie tylko pracownicy warsztatów, ale również troje ich uczestników: Kamila Gołaszewska, Grzegorz Papierok i Krzysztof Gorzawski. – Z konferencją celowo zahaczyliśmy o sesję, by zainteresować naszymi oczekiwaniami osoby decydujące o sprawach w mieście. Taki termin zaproponował prezydent Waldemar Socha – tłumaczy szefowa warsztatów.
Żorskie warsztaty dla dorosłych powstały osiem lat temu. Działają pod egidą miejscowego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Uczestnicy liczą sobie od 21 do 51 lat. Z warsztatów mogą jednak korzystać młodsze osoby, nawet 16-letnie. Placówka należy do największych w kraju. Służy rehabilitacji społecznej i zawodowej swych wychowanków. Uczestnicy mają do dyspozycji aż 14 pracowni: ogrodniczą, ceramiczną, gospodarstwa domowego, krawiectwa artystycznego, introligatorską, biżuterii i florystyki, stolarską, tkactwa i makramy, wyrobu świec, plastyczną, rękodzielniczą, komputerowo-poligraficzną, techniczno-dekoratorską oraz doświadczania świata i prac ręcznych. W pracowniach powstają przy pomocy instruktorów doprawdy wspaniałe rzeczy. Kupimy tu np. meble na zamówienie, witraże, rękodzieło artystyczne.

Komentarze

Dodaj komentarz