Doc. dr inż. Szczepan Wyra odebrał medal w sali im. Władysława Webera  / Wacław Troszka
Doc. dr inż. Szczepan Wyra odebrał medal w sali im. Władysława Webera / Wacław Troszka
Doc. dr inż. Szczepan Wyra odebrał z rąk prezydenta Adama Fudalego medal wdzięczności Beneficii Grata Civitas Rybnik, przyznany przez radę miasta na jego wniosek. Uroczystość odbyła się 9 grudnia w sali im. Władysława Webera w magistracie. Okolicznościową laudację odczytał wiceprezydent Michał Śmigielski, były student zasłużonego wykładowcy Politechniki Śląskiej. Naukowiec, odbierając wyróżnienie, podkreślał, że powstanie w Rybniku kampusu akademickiego współtworzonego przez trzy uczelnie było spełnieniem jego marzeń. – Zawsze pragnąłem, by oprócz kierunków technicznych młodzież mogła tu studiować również na kierunkach humanistycznych i ekonomicznych – mówił.
Przez całe swoje dorosłe życie był związany z Politechniką Śląską. Sam ukończył wydział budownictwa, a w 1954 roku został pracownikiem naukowym. Od 1994 roku był dyrektorem Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, a od 2003 roku pełnomocnikiem rektora ds. powstającego zespołu szkół wyższych. To właśnie politechnika pierwsza otworzyła swoją placówkę na terenie dawnego kompleksu szpitalnego przy ul. Rudzkiej. Doc. dr inż. Szczepan Wyra rozwinął ścisłą współpracę z władzami samorządowymi Rybnika i okolicznych miejscowości. Studenci praktykowali m.in. w magistracie, a tematy prac dyplomowych i badawczych były często związane z planowanymi inwestycjami komunalnymi.
Doc. dr inż. Szczepan Wyra zadbał też o to, by młodzież mogła studiować na interesujących i unikatowych kierunkach. To np. specjalność budowlano-architektoniczna na wydziale budownictwa. Medal Beneficii Grata Civitas Rybnik (Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro) ustanowiono w roku 1998. Do tej pory przyznano go pięciu osobom: Rosemarie Troscher (przewodniczącej stowarzyszenia zajmującego się niemiecko-polską wymianą kulturalną), Hansowi Fischaberowi i Michaelowi Brombergerowi (burmistrzom zaprzyjaźnionego z Rybnikiem Eurasburga), śp. księdzu Alojzemu Klonowi (wieloletniemu proboszczowi parafii pw. św. Antoniego) oraz Karolowi Miczajce (współtwórcy rybnickiej filii Politechniki Śląskiej i Klubu Inteligencji Katolickiej).

Komentarze

Dodaj komentarz