Ci, którzy załapali się na dotację do zakupu kotła grzewczego, powinni teraz się cieszyć / Dominik Gajda
Ci, którzy załapali się na dotację do zakupu kotła grzewczego, powinni teraz się cieszyć / Dominik Gajda
Dotacje do wymiany starych kotłów grzewczych czy zamontowania solarów pojawią się najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału tego roku. Zlikwidowano gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska, w efekcie w referatach ekologii urzędów w naszym regionie panuje spory bałagan. Mieszkańcy wciąż składają wnioski o dotację na wymianę pieców, montaż solarów i innych inwestycji przyjaznych przyrodzie, tymczasem urzędnicy ich nie rozpatrują. – Powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej uległy likwidacji z powodu zmiany ustawy o ochronie środowiska. Do czasu ustalenia nowych zasad współfinansowania przedsięwzięć proekologicznych wstrzymaliśmy przyjmowanie nowych wniosków o dotację – informuje Karolina Kunicka ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Co możliwe
Nowe przepisy stanowią, że pieniądze, które zasilały gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska (wpływy z opłat i kar za tzw. korzystanie ze środowiska), będą teraz dochodami budżetów gmin i powiatów. Do końca pierwszego kwartału tego roku samorządy obu szczebli mają dostosować uchwały budżetowe do znowelizowanych przepisów. Dodać należy, że ustawa nakłada na gminy i powiaty obowiązek finansowania ochrony środowiska w wysokości nie mniejszej niż wpływy z tytułu wspomnianych opłat i kar. Likwidacja gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska wywołała wątpliwości co do dalszych możliwości wspierania ochrony środowiska poprzez przyznawanie dotacji.
W Rybniku dotyczy to przede wszystkim inwestycji proekologicznych realizowanych przez osoby fizyczne. Są to przedsięwzięcia związane z modernizacją systemów grzewczych (m.in. zakupy pieców gazowych, pieców z podajnikiem czy kolektorów słonecznych), budową przydomowych oczyszczalni ścieków oraz utylizacją azbestu. Podobnie jest w Raciborzu. – Budżet powiatowego funduszu wynosił około 500 tys. złotych rocznie. Przeznaczaliśmy pieniądze głównie na usuwanie azbestu. W ciągu roku wpływało około 120-140 wniosków w tej sprawie. Natomiast gmina dokładała np. do wymiany kotłów – mówi Krzysztof Sporny, kierownik referatu ochrony środowiska, gospodarki wodnej i rolnictwa w starostwie.

Reguły gry
– W dalszym ciągu, mimo zmiany przepisów, miasto zamierza dofinansowywać te zadania. Przyjęliśmy już uchwałę, ustalającą zasady i tryb przyznawania dotacji dla osób fizycznych. Jeśli nie zostanie ona uchylona przez nadzór prawny wojewody, to zaczniemy przygotowywać regulamin dofinansowań – informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Ludzie mogą jednak jeszcze starać się o częściowy zwrot kosztów na zakup kotłów centralnego ogrzewania, kolektorów słonecznych, przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków itp. na mocy wcześniejszych przepisów, ale pod warunkiem złożenia kompletnego wniosku w nieprzekraczalnym terminie do końca lutego 2010 roku.
Wniosków złożonych później (na zadania już zrealizowane) nikt już nie rozpatrzy, więc mieszkańcy nie dostaną wsparcia! – Informujemy zainteresowane osoby, że sprawa dofinansowania na rok 2010 nie została jeszcze rozstrzygnięta z uwagi na zmianę przepisów, ale ciągle spływają podania – dodaje rzeczniczka jastrzębskiego magistratu. Sprawą zajęła się też komisja ekologii Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, która wystosowała zapytanie do Ministerstwa Środowiska oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o możliwości udzielania dotacji osobom fizycznym na realizację przedsięwzięć służących ochronie przyrody.


Głębszy oddech
Żory przystąpiły do opracowania programu ograniczenia niskiej emisji. Jego celem jest poprawa jakości powietrza (a więc także życia mieszkańców), a droga wiedzie poprzez redukcję ilości pyłów i gazów emitowanych do atmosfery z kominów prywatnych kotłowni na terenie miasta. Na realizację pomysłu magistrat chce pozyskać kasę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Każdy uczestnik programu będzie mógł otrzymać częściowy zwrot kosztów zakupu pieca czy termomodernizacji swojego domu. Aby poznać potrzeby w tym zakresie, lokalne władze poprosiły mieszkańców o wypełnienie specjalnej ankiety, którą można znaleźć m.in. na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.zory.pl) w zakładce: Wydział Inżynierii Środowiska. Dodatkowe informacje w urzędzie miasta pod numerami telefonów: 32 43 482 41 oraz 32 43 482 49. (adr)

Komentarze

Dodaj komentarz