Wioleta Kuczera i Dawid Boruszkowski chcą w przyszłości studiować na uczelniach technicznych
Wioleta Kuczera i Dawid Boruszkowski chcą w przyszłości studiować na uczelniach technicznych

– Nie myślałam, że nauka da mi możliwość tak egzotycznego wyjazdu – mówiła przed wylotem Wioletta Kuczera, 18-letnia uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.
Wioletta razem z koleżankami Patrycją Pokrzywą i Dorotą Gatnar zajęły się wiatromierzem. Zbudowały go, wykorzystując napęd CD. – Do budowy urządzenia potrzebne były elementy napędu CD, kołki rozporowe i piłeczki ping pongowe. Wiatr porusza te piłeczki. Powstaje prąd, który biegnie przez kabel aż do woltomierza, tam odczytujemy napięcie. Mając dane napięcie, łatwo stwierdzić, jaka była prędkość wiatru – tłumaczy 18-latka. Chociaż pracowały w trójkę, na Bali poleciała tylko jedna, wybór padł na Wiolettę.
– Nasze dziewczyny pokażą swoją pracę na Festiwalu Nauki, który w czerwcu odbędzie się w naszej szkole – mówi Iwona Zielonka, nauczycielka fizyki w I LO.
Dawid Boruszkowski, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, zajął się światłowodami. – To bardzo ciekawy temat. Od ponad dwudziestu lat obserwuje się burzliwy rozwój techniki światłowodowej. Światłowody przede wszystkim wykorzystuje się do przesyłania informacji na znaczne odległości. Dzięki nim możemy m.in. rozmawiać przez telefon stacjonarny, surfować po internecie czy oglądać telewizję kablową. Światłowody znalazły szereg zastosowań także w przemyśle, budownictwie, energetyce, systemach nawigacyjnych, górnictwie naftowym, medycynie oraz w ochronie środowiska. Ze względu na zmniejszone ryzyko wystąpienia pożaru, światłowodów używa wojsko, zwłaszcza marynarka wojenna i lotnictwo – mówi Joanna Gryboś, nauczycielka Dawida.
Chłopak próbował skonstruować czujnik światłowodowy w przydomowym garażu. Okazało się to niezwykle trudne. – Przeszkodą okazał się brak precyzyjnych narzędzi. Noże do tapet kruszyły światłowód i nie działał tak, jak powinien. Musiałem korzystać z noży diamentowych – mówi chłopak. W tym celu jeździł do Zakładu Optoelektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracował tam pod okiem doktora Kazimierza Guta.
Do udziału w konferencji zakwalifikowali się również Paweł Śmieja i Bartosz Moczała z Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu. Startują w kategorii fizyka inżynieryjna.
Od kilkunastu lat Pałac Młodzieży w Katowicach wraz ze Stowarzyszeniem Z Nauką w Przyszłość organizują ogólnopolski konkurs na pracę Fizyka a Ekologia. Jest on kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest rozbudzenie zainteresowania fizyką wśród młodzieży szkolnej. Warunkiem udziału w konkursie jest napisanie pracy badawczej na jeden z 25 podanych tematów dotyczących fizyki środowiska. Co roku spośród prac prezentowanych w języku angielskim podczas Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców w Pałacu Młodzieży w Katowicach wybierane są najlepsze, które reprezentują Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców (International Conference of Young Scientists ICYS). Patronat nad konferencją sprawują Polskie i Europejskie Towarzystwo Fizyczne. Podczas Konferencji ICYS grupy młodzieżowe z różnych części świata od Brazylii, USA po kraje Europy wschodniej i zachodniej wygłaszają prezentacje w języku angielskim z wybranej dziedziny: matematyki, fizyki, informatyki i ekologii. Wiedza młodzieży jest porównywalna do poziomu uniwersyteckiego. Najlepsze prezentacje są nagradzane medalem złotym, srebrnym, brązowym lub wyróżnieniem specjalnym.

Komentarze

Dodaj komentarz