Wystawa afrykańska w rybnickim muzeum

Dzisiaj, 2 marca, w rybnickim teatrze zostanie otwarta wystawa fotografii, masek oraz przedmiotów z Afryki Zachodniej. W programie pokaz slajdów z komentarzem dr. Lucjana Buchalika "Tańce i kosmogonia Dogonów z Afryki Zachodniej" oraz koncert na bębnach afrykańskich. Początek o godz. 18. 
Wystawa ma charakter reportażowo-pamiętnikarski. Zamyka się w jednym dniu z życia Afryki. Przedstawione obrazy uwzględniają podział na świat kobiety i świat mężczyzny, świat starej oraz współczesnej Afryki. Historia rozpoczyna się wraz z pierwszym brzaskiem, a kończy wraz z zapadnięciem zmroku, kiedy ciemności przerywają codzienne, żmudne czynności. To, co wypełnia ramy danego dnia, zależy od wielu czynników: miejsca zamieszkania, przynależności do grupy społecznej, a wreszcie od płci.
Lucjan Buchalik jest etnologiem afrykanistą, w 1986 roku uzyskał dyplom magistra etnografii na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1997-99 był słuchaczem podyplomowego studium muzealniczego przy wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii uzyskał w 2008 roku. Od 1997 roku prowadzi zajęcia z zakresu antropologii społeczeństw pozaeuropejskich na wydziale etnologii i nauk o edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Jest szefem Muzeum Miejskiego w Żorach. Od 1985 roku uczestniczy w badaniach etnologicznych w Afryce Zachodniej i Centralnej. Szczególną uwagę poświęca Dogonom, Kurumbom, ludom Somba, Bambara i Hadżeraj. Efektem badań są liczne publikacje w literaturze fachowej. Lucjan Buchalik wydał też album ,,Kolorowy Sahel”.

Komentarze

Dodaj komentarz