Czas sprzątać ten maras

Życie po śmieciach – to nazwa proekologicznej kampanii społecznej, która ruszyła 23 lutego w sosnowieckim Media Centrum. Wziął w niej udział także Tygodnik Regionalny „Nowiny”. Akcję finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kampania potrwa cały rok i poprzedzi wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej. Chodzi w niej przede wszystkim o zmianę świadomości oraz wrażliwości ekologicznej ludzi, by nie godzili się na dzikie wysypiska, sterty śmieci w bramach i brudne podwórka pełne nieposegregowanych śmieci wysypiska. - W sytuacji, gdy grożą nam poważne kary unijne, które przełożą się na każdego mieszkańca, mamy nóż na gardle i nie mamy odwrotu. Musimy stworzyć spójny system gospodarki odpadami również dlatego, żeby któregoś dnia nie utonąć w śmieciach – mówiła podczas spotkania w Sosnowcu posłanka Danuta Pietraszewska pracująca w sejmowej podkomisji powołanej do przygotowania nowej ustawy.
Celem proekologicznej kampanii jest wsparcie projektu nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poprzez przyznanie samorządom tzw. władztwa nad odpadami ustawa ta zakłada niemal rewolucyjne zmiany w zagospodarowywaniu odpadów komunalnych na wzór większości krajów Unii Europejskiej. – To samorządy wyznaczą stawkę za wywóz śmieci, która zastąpi dzisiejsze opłaty na rzecz firm odbierających śmieci. Pozwoli to na stworzenie nowoczesnego, spójnego systemu utylizacji odpadów i zmniejszenie dotychczasowych opłat – mówi Piotr Biernat, rzecznik prasowy WFOŚ-u.
Spotkanie w Sosnowcu było pierwszą w kraju tak dużą społeczną konsultacją i debatą do przygotowywanej ustawy. Na wspólnej sali usiedli zarówno twórcy nowego prawa, jak i osoby, które w przyszłości realizować będą jego zapisy w gminach. Przypomnijmy, że prekursorem ustawy śmieciowej w naszym regionie jest Pszczyna, w której mieszkańcy opowiedzieli się za nowymi rozwiązaniami w referendum.

Komentarze

Dodaj komentarz