Katarzyna Michalak
Katarzyna Michalak "Lato w Jagódce"

Co zabrać na wakacje? Od dwóch sezonów króluje kryminał skandynawski. Rekordy popularności bije trylogia Stiega Larssona, osławione „Millenium”. Trzy opasłe tomiska najlepsi pochłaniają w dwa tygodnie! Dobrze sprzedają się książki innych przedstawicieli gatunku, Henninga Mankella, Karin Fossum czy Camilli Läckberg. Wciąż w cenie jest klasyka gatunku, a więc książki amerykańskiego pisarza Harlana Cobena (autora m.in. książki „W głębi lasu”), reżysera Andrea Camilleri, Donny Leon (cykl kryminałów z Guido Brunettim).
Od kilku lat znakomicie ma się polski kryminał. Zaczytujemy się w książkach Marka Krajewskiego. Na półkach księgarskich właśnie pojawiła się nowa pozycja wrocławskiego autora, to „Liczby Charona”, wydane przez Znak. Czytelnicy chętnie sięgają po „Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego. Pewnie ze względu na to, że pozycja ta doczekała się niezłej ekranizacji, a film pod tym samym tytułem właśnie wszedł do kin.
– Kryminały godzą czytelników i czytelniczki, bo sięgają po nie zarówno panie, jak i panowie – mówi Jan Grzonka, współwłaściciel księgarni Orbita.
Panie wybierają głównie książki lekkie i przyjemne. Takie, żeby przy nich odpocząć na przykład plaży. – Możemy polecić najnowszą książkę Katarzynę Michalak „Lato w Jagódce”. Jest nowa pozycja Katarzyna Krenz „Królowa pszczół”. Wreszcie jest nowa Katarzyna Grochola, która tym razem napisała książkę razem z córką – wylicza Jan Grzonka.
Jeśli jakaś pani nie zna sagi Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem”, może teraz nadrobić zaległości. Księgarze mówią, że ta pozycja nie znika z list bestsellerów. – Z jednej strony modne są książki opisujące życie w słonecznej Toskanii, Prowansji i w innych egzotycznych zakątkach. Z drugiej popularnością cieszą się książki opisujące życie np. na polskiej prowincji – mówi Jan Grzonka.
Panie i panów godzą również przewodniki, mapy, literatura podróżnicza, a więc Cejrowski, Pawlikowska i inni. Modne latem są wydawnictwa o gotowaniu, królują książki na temat grilla, pysznych dań z ogródka.
W literaturze dziecięcej i młodzieżowej zaskakująco dobrze ma się klasyka. „Pan Samochodzik”, „Ania z Zielonego Wzgórza” wciąż podbijają serca naszych pociech. Wciąż sprzedają się komiksy z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka oraz Kajko i Kokosza! Prószyński wydał boks zawierający 25 tomów przygód Tytusa – superkolekcja kosztuje ok. 100 zł. Ale nowości też są popularne. Młodzież chętnie sięga po serię „Zwiadowcy”, właśnie na półkach pojawił się dziewiąty tom. To seria powieści fantasy autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagana, osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze, świecie. Mniejszym dzieciom zabierzmy wydawnictwa z zagadkami, rebusami czy wycinankami – to zajmie je np. w czasie podróży.

 

 

 

Przeczytaj także:

Hity dostaniesz w bibliotece, ale musisz na nie poczekać!

Od złotówki w sklepie i w necie

Komiksy i gry

1

Komentarze

  • Eterno Vagabundo Dajmy się skusić, bo: 03 lipca 2011 08:03 Czytać trzeba po to, żeby słowa nowe, W niwecz z nas wyparły: stare, rynsztokowe. Przecież polska mowa: przepiękna, bogata, Jest kaskadą dźwięków, cudownych dla świata.

Dodaj komentarz