Zapisują pątników

Zapisy na pielgrzymkę na prośbę wiernych zaczęła też przyjmować parafia pw. św. Antoniego.
66. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z bazyliki pw. św. Antoniego 3 sierpnia. Jak zwykle będzie to środa. Dzień wcześniej dotrą do Rybnika pątnicy z Jastrzębia i Pszowa, a potem wszyscy wspólnie ruszą w drogę. W ubiegłym roku do Częstochowy pielgrzymowało 3,5 tys. mieszkańców naszego regionu. Główne punkty, w których są przyjmowane zapisy, to Centrum Pielgrzymkowe mieszczące się w probostwie parafii św. Jadwigi (Rybnik Maroko Nowiny) i Biuro San Antonio mieszczące się od niedawna w domu handlowym Hermes przy ul. Chrobrego (obok urzędu miasta) w samym centrum Rybnika. Ostatnio na prośbę pielgrzymów zdecydowano, że zapisy będzie również przyjmowała kancelaria parafii św. Antoniego.
Do konkretnych już grup pielgrzymkowych zapisują inne parafie w Rybniku oraz sąsiednich miejscowościach: w Jastrzębiu, Wodzisławiu, Pszowie, Rydułtowach, Książenicach czy Wilczy. – Obecnie jest zapisanych nieco mniej pątników niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale wiemy, z czego to wynika. Nie rozwiesiliśmy jeszcze naszych plakatów. Słupy ogłoszeniowe w mieście dzierżawi prywatna firma i korzystanie z nich łączy się z konkretna opłatą. Jesteśmy już jednak po rozmowach z dzierżawcą słupów i wkrótce dzięki jego życzliwości będziemy tam mogli umieścić nasze plakaty za darmo. Co roku najwięcej osób zapisuje się jednak dopiero w drugiej połowie lipca – mówi ksiądz Marek Bernacki, który w tym roku poprowadzi rybnicką pielgrzymkę już po raz ósmy.
Z tegorocznym pielgrzymowaniem wiąże się kilka nowości. I tak za sprawą telefonu komórkowego w kieszeni jednego z pątników marsz będzie można śledzić na wirtualnej mapie w internecie, ale to nie wszystko. – Dołącza do nas kolejna grupa, tym razem z Łazisk. Ksiądz, który prowadził dotąd pszowską grupę, przeszedł do parafii w Łaziskach i tam zdążył już zwerbować sporo osób, które dołączą do nas w Gliwicach – mówi ksiądz Marek Bernacki. Jak mówi, rewolucji na trasie pielgrzymki nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby. Załatwianie formalności związanych z przejściem tak licznej kolumny zajmuje mu wiele czasu. O dziwo najpoważniejszą pozycją w budżecie są przenośne toalety, codziennie podstawiane w miejscach dwóch codziennych przystanków. Na każdym z nich będzie ich 16.
– Minęły czasy, gdy można było rozesłać pielgrzymów w las – komentuje kapłan. W Rybniku odbyło się już szkolenie do funkcyjnych, którzy dbając o bezpieczeństwo pątników, pokierują ruchem. Kurs odbył się w salkach przy parafii pw. św. Jadwigi, poprowadzili go specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, a wzięło w nim udział blisko 40 osób. Prawie połowa z nich będzie czuwała nad bezpieczeństwem innych pielgrzymek. Więcej szczegółów na temat pielgrzymki, której będzie przyświecało hasło „Z Maryja trwamy w Bogu”, na stronie internetowej www.pielgrzymka.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz