Hrabia Georg von Arco z Gorzyc - wybitny naukowiec, prekursor radiofonii / archiwum
Hrabia Georg von Arco z Gorzyc - wybitny naukowiec, prekursor radiofonii / archiwum

Dlaczego nie ma u nas szkół imienia hrabiego Arco z Gorzyc czy też Otto Sterna z Żor? Dlaczego nasze szkoły noszą imiona bohaterów z Wilna czy Warszawy? Dawid Prochasek ze Skrbeńska, jeden z najmłodszych radnych powiatu wodzisławskiego, jako jedyny sprzeciwił się nadaniu Zespołowi Szkół Technicznych w Wodzisławiu imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. – Dlaczego to ma być urodzony w północnej Rosji, a wychowany w Wilnie żołnierz Wojska Polskiego, więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, powstaniec warszawski? Przecież mamy tutaj naszych, równie znakomitych bohaterów – argumentował.
Jak wiadomo, imię szkoły nadaje organ prowadzący na wspólny wniosek rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego i rady rodziców. Ostatecznie akceptują go powiatowi radni. Na ostatnim posiedzeniu komisji oświaty dyskutowano na ten temat. Dlaczego patronem śląskiej, technicznej szkoły ma być wojskowy z Wilna, a nie na przykład urodzony w Żorach, wybitny fizyk Otto Stern, laureat Nagrody Nobla, czy też chociażby Kurt Adler, urodzony w Königshütte (obecnie Chorzów) również laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii?
Dawid Prochasek zaproponował także na patronkę urodzoną w Katowicach Marię Goeppert-Mayer, jedną z zaledwie dwóch kobiet, które otrzymały Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, obok Marii Skłodowskiej-Curie. – Dlaczego wstydzimy się urodzonych na naszej ziemi wybitnych ludzi? Dlaczego wiedzy o nich nie przekazujemy naszym dzieciom i traktujemy ją jako gorszą, wstydliwą i zapomnianą? – pytał.
Na patrona wodzisławskiej szkoły zaproponował także bliskiego sercu mieszkańcom Gorzyc Georga Wilhelma Alexandera Grafa von Arco – wybitnego naukowca i pioniera w dziedzinie radiotelegrafii i radiofonii w Niemczech. Ten człowiek, który się urodził w Gorzycach, tutaj miał swoją rodzinę, jest bardziej znany w Berlinie, niż w swoim rodzinnym regionie.
– Żeby już pominąć nazwiska kojarzące się z kulturowością Niemiec zaproponowałbym na patrona szkoły chociażby Henryka Sławika z Jastrzębia Szerokiej. To też powstaniec, tyle że śląski, nie warszawski. Również działał w konspiracji, również był więźniem obozu koncentracyjnego, tyle że w Mauthausen, gdzie zmarł – mówi Dawid Prochasek.
Jak mówi, szanuje wybór środowiska szkoły, tym niemniej uważa, że nie jest on najlepszy, gdyż w naszym regionie nie brakuje osób równie mocno zasłużonych.

5

Komentarze

  • slazak z niemiec Graf Arco 06 września 2011 09:59Nawet miasta w USA nosza nazwe Grafa Arco. W Niemczech w miejscie Nauen Arco jest patronem tamtejszej Szkoly. Arco byl wielkim wynalazca i pazywista i przyjacielem Einsteina. On byl w pierwszym rzedzie slazakiem i eurpejczykiem Pozdrawiam z Niemiec
  • El Nacyna z Rybnika Slązacy a patroni szkół 29 sierpnia 2011 19:28Tylko ignoranci polityczni i oświatowi, nie wiedzą jakich patronów nadawać na Sląsku, bo sa poprostu niedouczeni, a historia Sląska to dla nich "czarna dziura intelektualna".
  • UHU Do juz wymienionych pozwole sobie 28 sierpnia 2011 15:15Do juz wymienionych pozwole sobie dodac: Ernst Friedrich Zwirner ur. w Kotlarni(Jakobswalde) - jeden z budowniczych slynnej Katedry w Köln(dokonczyj jej budowe, ktora trwala ok.600 lat) Ludwig Schneider- budowniczy neogotyckich kosciolow miedzy innymi sw. Antoniego w Rybniku, Wodzislawiu, Rydultowach, Raciborzu, Katowicach itd. Karol Godula - tworca potegi przemyslowej Śląska, oraz wspomnianych Noblistow Śląskich a bylo ich bodaj 12-tu. Brawo IZIS, brawo Pan Dawid Prochasek! Zycze duzo odwagi i wiele sukcesow!
  • schlessier jakim prawem 28 sierpnia 2011 11:48jakim prawem każą uczyć się nam - Ślonzakom, Inwokacji?! Naszą ojczyzną Litwa? TFU!! Na naszej ziemi w Łubowicach obok Raciborza urodził się wybitny poeta Joseph von Eichendorff.
  • hebama pod włos 27 sierpnia 2011 07:23wytłumaczy to Darek z Jastrzębia ! w śląskim Jastrzębiu czują najlepiej ta ziemia .Szkoda dyskusji z ******* to nazywo się POLSKO DEMOKRACJA !

Dodaj komentarz