Sylwia Jaroch z wydziału rozwoju rybnickiego urzędu miasta i prezydent Rybnika Adam Fudali mówią o szczegółach kongresu / Adrian Karpeta
Sylwia Jaroch z wydziału rozwoju rybnickiego urzędu miasta i prezydent Rybnika Adam Fudali mówią o szczegółach kongresu / Adrian Karpeta

Najliczniejsze będą reprezentacje: Niemiec, Francji, Turcji, Czech, Finlandii, Szwecji, Serbii, Bułgarii. Będę również delegaci z Ukrainy, Łotwy i Estonii, a także Tunezji i Cypru oraz polskich miast (ok. 40 osób). Wśród VIP-ów są m.in. profesor Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego, oraz Wolfgang Schuster, przewodniczący Rady Gmin i Regionów, burmistrz Stuttgartu. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski, którego nie będzie jednak w Rybniku.

W trakcie otwarcia imprezy zostanie jednak wyemitowane jego wystąpienie. Ma przemawiać na tle rybnickich akcentów, stosowne zdjęcia już poszły do Warszawy. Goście będą zakwaterowani w hotelach w Rybniku (około 100 osób) oraz w Katowicach i w Gliwicach). Punkty informacyjno-recepcyjne będą zlokalizowane na lotniskach w Katowicach i w Krakowie, będą obsługiwane przez wolontariuszy i pracowników Urzędu Miasta Rybnika.

29 września w teatrze odbędzie się koncert symfoniczny „Młodzi muzycy Zjednoczonej Europie” (w programie przeboje muzyki klasycznej). Wystąpią młodzi soliści oraz orkiestra symfoniczna Szkoły Szafranków z Rybnika. Zaprezentuje się też rybnicki zespół wokalny 6na6. Podczas piątkowej uroczystej kolacji wystąpią kolejne rybnickie zespoły: folklorystyczna Przygoda, jazzowy South Silesian Brass Band Czesława Gawlika oraz orkiestra dęta KWK Chwałowice. W trakcie kolacji podpisana zostanie na nowo umowa między Rybnikiem a francuskim miastem Saint-Vallier. Umowa po raz pierwszy została podpisana w 1961 roku. Rybnik był pierwszym miastem zza żelaznej kurtyny, który podpisał umowę o partnerstwie z miastem europejskim! Obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia tego wydarzenia był jednym z najważniejszych argumentów, które zdecydowały o organizacji kongresu właśnie w Rybniku.

W sobotniej debacie podsumowującej ("Jakie perspektywy rysują się przed dzisiejszą młodzieżą, obywatelami Europy przyszłości?"), obok młodych obywateli państw europejskich, wezmą udział rybniccy studenci. Zapowiedział się również prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
W programie przewidziano jeszcze m.in. wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau, wycieczki do Krakowa, Zabrza (Kopalnia Guido) i Gliwic (Radiostacja).

Będą też atrakcje dla mieszkańców. 29 września o godz. 18.45 sprzed Rybnickiego Centrum Kultury zostanie wypuszczonych dwa tysiące kolorowych balonów. To z okazji 60. rocznicy powstania Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), która razem ze Związkiem Miast Polskich organizuje kongres w Rybniku. W dniach kongresu wzdłuż schodów wiodących do Rybnickiego Centrum Kultury zostanie zlokalizowana Aleja Obywatelska. Stanie tam m.in. sześć stoisk informacyjnych, poświęconych instytucjom i programom europejskim oraz cztery stoiska regionalne, na których znajdą się chleby i ciasta drożdżowe z Litwy, tradycyjne wyroby wędliniarskie, ceramika artystyczna i użytkowa, biżuteria i zabawki drewniane, prace wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Komentarze

Dodaj komentarz