Zwyciężczyni z Wiesławem Janiszewskim, burmistrzem Czerwionki-Leszczyn
Zwyciężczyni z Wiesławem Janiszewskim, burmistrzem Czerwionki-Leszczyn

Przeczytajcie zwycięski wiersz w zmaganiach XV Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego o Złote Cygaro Wilhelma. Podczas finału, który odbył się w miniony piątek w Starej Piwnicy w Czerwionce, najważniejszą nagrodę zdobyła Urszula Kulbacka z Ełku.

Jury przewodniczyła Magdalena Boczkowska, doktor nauk humanistycznych, autorka książki "Codzienność, wyobraźnia, metafizyka. Poezja na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim po roku 1989", współpracowniczka "Twórczości" i "artPapieru".

Wraz z nią wyboru dokonywali: Monika Glosowitz, doktorantka literaturoznawstwa UŚ, Akademii "Artes Liberales", Women's and Gender Studies (Utrecht University, Universidad de Granada), redaktor naczelna "re: presji" oraz Robert Rybicki, rybnicki poeta, recenzent, happener.

Jury postanowiło nie przyznawać w tym roku pierwszego miejsca. Drugą nagrodę i statuetkę Złotego Cygara Wilhelma otrzymała studentka dziennikarstwa Urszula Kulbacka z Ełku. Drugie miejsce przyznano także goszczącemu już po raz drugi w gronie finalistów konkursu poetyckiego Sławomirowi Płatkowi z Rumii, który zdobył również nagrodę publiczności. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Katarzyna Zając z Ozimka i Beata Klary z Gorzowa Wielkopolskiego. Wyróżniono Zofię Staniszewską z Mieczewa oraz Adama Wierzbickiego z Lubska.

Wzorem lat ubiegłych córka Wilhelma Szewczyka prof. Grażyna Szewczyk przyznała specjalne nagrody. Trafiły one w ręce Haliny Chowaniec z Czerwionki-Leszczyn za wiersz "Moje miasto" oraz Natalii Zalesińskiej z Katowic za cykl wierszy, które, jak przyznała prof. Szewczyk, przypomniały jej wczesną twórczość ojca.

A oto zwycięski wiersz:


Tubylcy, dzikusy


wszędzie tam, gdzie nas nie ma i nie było,

ani śladu po trupie zimy. nikt stamtąd nie pamięta już

tej słodkiej topielicy. tylko tutaj został szron, który

piłuje krtanie i zalepia oczy, upychając w nich


stare place zabaw i cukiernice za rogiem.

to obrazy nie do wydobycia, pochodzą znikąd

mówią jakieś nieznajome dzieciaki, które są podobno

rdzennymi mieszkańcami naszych ciał.


dopóki pracują tu jako niewolnicy,

dopóki zbierają odłamki i kupczą nimi,

kukły dają znaki.

1

Komentarze

  • blondynka Gdzie to jest? 27 września 2011 08:01A może redakcja doda gdzie mieści się "stara piwnica" z notki wynika że w Rybniku ? Ta informacja jest ważna dla Czerwionki !

Dodaj komentarz