Do Rybnika przyjedzie Europa!
Jutro zaczyna się Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.
Ponad trzystu przedstawicieli władz miast i regionów Europy przyjeżdża jutro do Rybnika, gdzie zaczyna się Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych. Gośćmi będą m.in. prof. Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego, Wolfgang Schuster (przewodniczący Rady Gmin i Regionów, burmistrz Stuttgartu), a patronat nad całością objął prezydent RP Bronisław Komorowski, który co prawda nie przyjedzie, ale wygłosi przemówienie do zgromadzonych na tle rybnickich akcentów. – Wyemitujemy nagranie. Wysłaliśmy do Warszawy zdjęcia najpiękniejszych zakątków naszego miasta – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali.
Najliczniej reprezentowane będą: Niemcy, Francja, Turcja, Czechy, Finlandia, Szwecja, Serbia, Bułgaria, ale przybędą również goście z Tunezji i Cypru. Około 100 osób będzie spało w hotelach na miejscu, reszta w Katowicach i Gliwicach. Urzędnicy nie spodziewają się wielkich utrudnień. – Trzysta osób przyciągają niektóre imprezy w teatrze – mówią. Kongres potrwa do soboty. Przygotowania trwają już od roku. – Trawy na zielono nie malujemy, chcemy pokazać miasto takie, jakie naprawdę jest. Niech goście zobaczą również familoki, budynki socjalne, kopalnię... W końcu Rybnik też jest ośrodkiem górniczym – mówi Adam Fudali.
Sylwia Jaroch z magistrackiego wydziału rozwoju mówi, że w czasie kongresu czynne dłużej będzie np. muzeum. W czwartek i piątek do godziny 19, w sobotę do godz. 15. – Apelujemy też do handlowców i restauratorów, by wydłużyli godziny pracy swoich placówek, bo goście pewnie zechcą zrobić u nas zakupy – dodaje. Celem kongresu jest dyskusja na temat wizji Europy i jej wpływu na obywateli, partnerstwa między miastami, jak też przyszłości programu „Europa dla Obywateli”. Uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, dowiedzieć się o nowych inicjatywach, jak również zaproponować konkretne pomysły.
W sobotniej debacie podsumowującej wezmą udział rybniccy studenci. Zapowiedział się również prof. Buzek. Kongres będzie ważny dla Rybnika z jeszcze jednego powodu. Otóż 30 września, podczas uroczystej kolacji (uświetnią ją występy Przygody, jazzowej grupy Czesława Gawlika i orkiestry kopalni Chwałowice), nastąpi odnowienie umowy partnerskiej z francuskim Saint-Vallier. Rybnik był pierwszym miastem zza żelaznej kurtyny, który zawarł taką umowę. Było to w 1961 roku, a więc 50 lat temu! Kongres to również wiele atrakcji dla mieszkańców. Jutro, 29 września, o godzinie 18.45 przed teatrem zostanie wypuszczonych dwa tysiące kolorowych balonów dla uczczenia 60. rocznicy powstania Rady Gmin i Regionów Europy, która organizuje kongres ze Związkiem Miast Polskich.
Przez całe trzy dni w okolicach schodów do teatru czynna będzie Aleja Obywatelska. Podwoje otworzy w niej sześć stoisk informacyjnych, na których można dowiedzieć się czegoś o programach i funduszach unijnych czy porozmawiać z przedstawicielami europejskich i krajowych instytucji. – Będzie m.in. stoisko portalu, który umożliwia mieszkańcom składanie zapytań i petycji do instytucji europejskich – mówi Sylwia Jaroch. Będą też cztery stoiska regionalne z: tradycyjnymi wypiekami z Wilna, śląskimi wędlinami, góralskimi oscypkami oraz ceramiką użytkową (np. biżuteria) i drewnianymi zabawkami. W trakcie kongresu planowana jest... manifestacja inicjatywy Wolne Konopie, oczywiście poza oficjalnym programem.

Komentarze

Dodaj komentarz