Niech żałuje, kto nie był

Fundacja Andrzeja Sośnierza wciąż z wielkim powodzeniem zmienia chudowskie ruiny w perełkę turystyczną regionu. W odrestaurowywanym zamku w Chudowie odbyła się kolejna wielka impreza plenerowa. Tym razem znany ze swych rycerskich tradycji zamek był polem zmagań kuszników. Pod zamkowe ruiny zjechały zastępy kuszników z całej Polski, by przez dwa dni - 24 i 25 maja - w grodzie Jana Gierałtowskiego zmierzyć się w celności strzelania. Organizatorem mistrzostw były Drużyna Kusznicza z Czerwionki oraz fundacja Zamek Chudów. Do pomocy w organizację włączyła się również Grupa Odnowy Wsi Śląskiej z Chudowa.Zawody rozpoczęto w sobotę o godz. 11 barwnym korowodem bractw kuszniczych. Każdy, kto przez te dwa dni odwiedził zamczysko w Chudowie, mógł wybrać coś dla siebie. Był występ teatru średniowiecznego, koncert Capelli Nicopolensis, pokazy tańca renesansowego w wykonaniu katowickiego zespołu Pawana. Na podzamczu swoje stragany rozstawili rzemieślnicy. Kto miał ochotę, a nade wszystko odwagę, mógł pod okiem specjalistów spróbować swych sił w strzelaniu z łuku.W sobotę wieczorem stoczono bitwę o zamek. Przez kilkadziesiąt minut dwie drużyny rycerzy w lśniących zbrojach i pełnym bojowym rynsztunku wojowało tak, aż wokoło sypały się iskry. Przedstawienie było przednie.Gwoździem programu były oczywiście odbywające się na podzamczu zawody. Mistrzostwa rozegrano w dwóch kategoriach - drużynowej oraz indywidualnej. Do zmagań drużynowych stanęło pięć bractw kuszniczych: Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego, Drużyna Zamku Golubskiego, Drużyna Kusznicza z Czerwionki, Bractwo Rycerskie Zamku Mazowieckiego i Podlaskiego oraz Płocka Drużyna Kusznicza. Natomiast w zawodach indywidualnych uczestniczyło 46 kuszników, z których każdy oddał trzy serie po trzy strzały. Zawodnicy strzelali na dwóch dystansach - 40 i 20 metrów. Ostatecznie, po dwóch dniach zaciętych bojów, pierwsze miejsce, z 1676 punktami, zajęła Drużyna Kusznicza z Czerwionki w składzie: Mariusz Roszczyk, Korneliusz Niestrój, Jan Bryłka, Łukasz Bryłka, Bogdan Domżoł oraz Andrzej Wieczorek. Drugie miejsce przypadło w udziale Płockiej Drużynie Kuszniczej, która w łącznej klasyfikacji zgromadziła 1657 punktów, natomiast na trzecim miejscu zawody ukończyło Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego z dorobkiem 1367 punktów. Kolejne miejsca zajęły: Bractwo Rycerskie Zamku Mazowieckiego i Podlaskiego, które zgromadziło 1205 punktów, oraz Drużyna Zamku Golubskiego z 743 punktami. W klasyfikacji indywidualnej również kusznicy z Czerwionki okazali się nie do pobicia. Na dystansie 20 metrów pierwsze miejsce zajął Jan Bryłka, drugi był Wiesław Zalewski (Płocka Drużyna Kusznicza), a na trzecim miejscu uplasował się Bogdan Domżoł z Czerwionki. Dystans 40 metrów należał do klanu Bryłków - pierwsze miejsce przypadło Janowi Bryłce, drugie zajął Mirosław Wudrowski (Płocka Drużyna Kusznicza), a trzeci był Łukasz Bryłka. W klasyfikacji łącznej obydwu dystansów również niespodzianki nie było - zwyciężył Jan Bryłka, przed Mirosławem Wudrowskim, a na trzecim miejscu zawody ukończył Andrzej Wieczorek z Czerwionki.Rywalizacja była przednia. Niech żałuje ten, kto nie był i nie widział. Nie była to jednak ostatnia tego typu impreza plenerowa organizowana w tej XVI-wiecznej warowni. Już niebawem Chudów po raz kolejny zaprosi miłośników średniowiecznych weekendów na coroczny Jarmark Średniowieczny.