Młodzi podyskutują o Śląskim Drzymale
Kim był Franciszek Chrószcz, okrzyknięty śląskim Drzymałą? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć młodzi ludzie podczas konferencji organizowanej przez historyków. Dyskusja odbędzie się w najbliższy piątek, 11 listopada, w miejskim ośrodku kultury. Początek o godz. 11.
Przypomnijmy, że choć od śmierci Franciszka Chrószcza minęło ponad sto lat, to postać ta wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jak podają źródła, urodził się w Krzyżkowicach w 1856 roku, był weteranem wojen pruskich, pracował w kopalni Anna. Został zwolniony z pracy za udział w akcji propagandowej na rzecz wyboru polskich posłów do Reichstagu. Za zaoszczędzone pieniądze kupił w Pszowie działkę, gdzie chciał wybudować dom. Nie dostał na to pozwolenia i ostatecznie zamieszkał w ziemiance. 8 sierpnia 1906 zastrzelił pruskiego policjanta, który chciał siłą usunąć go z jego ziemi, a potem sam popełnił samobójstwo. Dzisiaj pomnik upamiętniający jego postać stoi przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.
– Przewertowałem kilkaset numerów prasy z tego okresu, czyli z 1906 roku, i natrafiłem na wiele ciekawych informacji dotyczących tego feralnego dnia. Podczas piątkowej konferencji odkurzymy historię i, co ważne, zrobimy to razem z młodymi ludźmi z Pszowa i z Jastrzębia Zdroju. Mam nadzieję, że to zaktywizuje młodzież, pozwoli na nieskrzywione obcowanie z przeszłością naszej ziemi – mówi Janusz Lubszczyk, nauczyciel historii z Jastrzębia Zdroju, współorganizator i jeden z pomysłodawców konferencji poświęconej postaci Franciszka Chrószcza.
Czy ten człowiek słusznie został okrzyknięty Śląskim Drzymałą? Na to pytanie między innymi postara się w piątek odpowiedzieć pszowska i jastrzębska młodzież. Patronat nad historyczną konferencją objął Tygodnik Regionalny „Nowiny”.
10

Komentarze

  • ... ... 14 listopada 2011 16:56nie warto pisac z ludzmi ograniczonymi intelektualnie...po co te przepychanki z domorosłymi hisotrykami, którzy historię piszą przez "CH".
  • Kaja to ja Komuna z Tobą zrobiła...albo jesteś smiesznym RAŚ-owcem 14 listopada 2011 16:54To tylko dowód na to brak wiedzy. Brawo prównał bandere z Chrószczem. Gratuluje Ci Życzliwy! wszyscy ludzie biorący udział w powstaniach narodowowyzwoleńczych (rozumiesz to słowo?) to mordercy, brawo Życzliwy to Twoje rozumowanie! Chłopu ciężko cos wbic w główkę. Niedouczony jesteś! Pług Cię uderzył w główkę pewnie?!
  • życzliwy Bohater Bandera ! 14 listopada 2011 13:03A co z ukraińskim bohaterem narodowym Banderom ale to wam nie odpowiada bo mordował Polaków . Ale Polak może ! .
  • życzliwy Zwykły morderca ! 14 listopada 2011 11:53Aleś tępa nacjonalistka która z zwykłego mordercy robi bohatera, szkoda prawdziwych bohaterów .
  • Kaja Ale zaścianek... 14 listopada 2011 11:22No cóż takiemu rustylaknemu motłochowi trudno wytłumaczyć. Mam tylko nadzieję, ze nie jesteś historykiem a górnikiem. Pewnych rzeczy nie zrozumiesz, bo brak Ci obiektywizmu i najzwyczajniej w świecie wiedzy! Jak poczytasz i poduczysz się zajmnij się konstatacją!
  • życzliwy to morderstwo 14 listopada 2011 08:04To u was nie pracuje mózg a zasłanianie się pseudo-historią powoduje brak moralnego spojrzenia obiektywnie na prawdę
  • Kaja jeszcze raz no tak brak wiedzy historycznej 13 listopada 2011 16:57no tak brak wiedzy historycznej się kłania, komuna zrobiła Ci z móżdzku papkę. Należy siętrochę pouczyć i może poczytać!
  • Michał Życzliwy 13 listopada 2011 16:55Życzliwy nie czujesz, ze to anachronizm...jeśli to słowo rozumiesz...jakim trzeba być nieudacznikiem, by dzisiaj porównać z rzeczywistości sprzed 105 lat?
  • Kaja do życzliwego - niewiedza 13 listopada 2011 16:52W takim układzie wszyscy którzy walczyli o swoje niezbywalne prawa i chwytali za broń to mordercy?
  • życzliwy zwykłe morderstwo. 11 listopada 2011 10:21chciałbym widzieć co działoby się dzisiaj jak by tak każdy zastrzelił komornika który odbiera mu lokum lub urzędnika który nie wydał zezwolenia na budowę, interpretacje takiego zdarzenia zawsze można odpowiednio przedstawić, punkt wiedzenia zależy od stołka jaki się zajmuje.

Dodaj komentarz