Pieśni Szymanowskiego
Koncert „Karol Szymanowski: Pieśni Kurpiowskie i Słopiewnie” w wykonaniu Dagmary Świtacz (sopran) i Piotra Sałajczyka (fortepian) odbędzie się 10 listopada na Scenie Na Starówce. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
Pieśni kurpiowskie op. 58 na głos i fortepian, dedykowane „pamięci brata Feliksa”, pochodzące z lat 1930-32, stanowią ostatni cykl wokalny w twórczości Szymanowskiego. Od chwili powstania cieszą się niesłabnącą popularnością, goszcząc w repertuarze najwybitniejszych artystów.
Słopiewnie op. 46 bis, czyli pięć pieśni do wierszy Juliana Tuwima, dedykowane siostrze i pierwszej interpretatorce Stanisławie Korwin-Szymanowskiej, skomponował Szymanowski latem 1921 roku. Są przełomowe w twórczości kompozytora, wyznaczając początek nowego nurtu - folklorystyczno-narodowego, zwracającego się w kierunku prasłowiańskiej kultury. W tym okresie Szymanowski zafascynował się autentycznym folklorem Podhala, a także ideologią prapolskości. Teksty pieśni pochodzą z czwartego tomu wierszy Juliana Tuwima, pełne wymyślonych, nieistniejących słów o specyficznie polskim brzmieniu.
Dagmara Świtacz, sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Henryki Januszewskiej- Stańczyk. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca muzyce oratoryjno-kantatowej. Jej repertuar obejmuje również muzykę późniejszych czasów, ze współczesną włącznie. Koncertowała w krajach europejskich
( Francja, Niemcy ,Wielka Brytania, Austria , Belgia, Holandia), na festiwalach zagranicznych: Bridlington Old Town Summer Festiwal, Shakespeare Projekt w Londynie. W latach 1997-1999 była członkiem zespołu Camerata Silesia, z którym nagrała kilka płyt. Na swoim koncie ma również role sceniczne w spektaklach operetkowych i operowych.
Piotr Sałajczyk, pianista, urodzony w 1982 roku w Warszawie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku ośmiu lat pod kierunkiem Mariana Witońskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Kutnie. Naukę kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Haliny Madetko. W latach 2001-2006 studiował na AM w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Józefa Stompla.
Obecnie pełni funkcję asystenta w macierzystej uczelni, równocześnie uzupełniając studia w Mozarteum w Salzburgu w klasie fortepianu prof. Pavla Gililova.

Komentarze

Dodaj komentarz