Na pomysł konferencji wpadł nauczyciel historii Janusz Lubszczyk / archiwum
Na pomysł konferencji wpadł nauczyciel historii Janusz Lubszczyk / archiwum
Z okazji Święta Niepodległości młodzież dyskutowała o Franciszku Chrószczu, nazywanym też śląskim Drzymałą.
Czy ktoś, kto łamał prawo państwa pruskiego, którego był obywatelem, w którym żył, zastrzelił policjanta, sam popełnił samobójstwo, może być uznany za bohatera? Podczas spotkania w Pszowie oszczędnie jednak używano określenia bohater. Była mowa o Śląskim Drzymale, o jego losach i tragicznym dniu śmierci, który przeszedł do historii regionu. Dyskusja była burzliwa, a opinie podzielone. Uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali się do debaty, ale trud się opłacił. Franciszek Chrószcz w końcu doczekał się solidnego wizerunku historycznego. – Chcieliśmy odkurzyć tę postać. Budzi ona kontrowersje jak większość postaci historycznych. Nie chodziło nam jednak o ocenę. Przedstawiliśmy źródła, a każdy niech sam wyrobi sobie opinię – powiedział nam Janusz Lubszczyk, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju, pomysłodawca i współorganizator konferencji.
Zaznaczył, że wokół Franciszka Chrószcza narosło wiele mitów, które często powielane są w mediach. Stąd też trzeba było sięgnąć do historii oraz gazet z tamtych czasów, aby pokazać go w pełnym świetle. – Rzetelna ocena działań Franciszka Chrószcza jest naszym ogromnym sukcesem. Mam nadzieję, że to będzie także przyczynek do dalszych dyskusji i działań zmierzających do odkrywania prawdziwej lokalnej historii z gruntowną analizą źródeł – zapowiada Janusz Lubszczyk. W dyskusji wzięło udział pięciu uczniów z ZS nr 5 w Jastrzębiu-Zdroju oraz trzech uczniów z ZSP w Pszowie. Konferencję zorganizowały pszowski magistrat, ośrodek kultury oraz ZSP, przy której stoi pomnik poświęcony Franciszkowi Chrószczowi.
Iwona Widera, dyrektor ZSP, podkreśla, że placówka zawsze będzie się nim opiekowała, bo to symbol lokalnej historii. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z konferencji, poznaliśmy wiele nowych faktów, na przykład ten, że syn Franciszka Chrószcza był założycielem chóru Cecylia w Rydułtowach. Jednak opinie o śląskim Drzymale była bardzo różne, jedni go krytykowali, inni chwalili. Myślę, że dzięki tej debacie udało nam się zobaczyć tę postać w nowym świetle – powiedziała nam dyrektor Widera. Patronat nad konferencją objął Tygodnik Regionalny „Nowiny”.
1

Komentarze

  • Monia Dalej odkurzajcie :) 19 listopada 2011 17:56Świetna inicjatywa. wkońcu czegoś moglismy się dowiedzieć o Chrószczu. Obalono krzywdzące teksty

Dodaj komentarz