Oni tworzyli historię Żor

Ukazał się pierwszy informator (folder) towarzystwa miłośników miasta z cyklu mającego prezentować sylwetki ludzi, którzy tworzyli historię Żor. Są w nim notki o 17 włodarzach i osobach duchownych pochowanych na katolickim cmentarzu parafialnym przy ul. Smutnej, a nawet zdjęcie satelitarne nekropolii, pochodzące ze strony internetowej www.geoportal.zory.pl, Dzięki temu można zobaczyć, gdzie znajdują się groby wszystkich wspomnianych osób.
Znajdziemy tu informację m.in. o Bonifacym Bałdyku (1879-1940), działaczu plebiscytowym, Adolfie Wyrobku (1984-1979), współzałożycielu Towarzystwa Śpiewaczego „Feniks” czy księdzu Antonim Wojciechu (1881-1930), pierwszym polskim proboszczu w Żorach. Jest też rys historyczny nekropolii w mieście oraz informacja o mogiłach zbiorowych na cmentarzu parafialnym, m.in. ofiar Marszu Śmierci. – Co roku ukaże się jeden informator z cyklu „Tworzyli historię Żor”, poświęcony określonej grupie ludzi, np. sportowcom czy artystom. Chcemy w ten sposób upowszechniać wiedzę i utrwalać pamięć o ludziach, którzy szczególnie zasłużyli się dla Żor – mówi Henryk Buchalik, prezes TMMŻ.
Pierwszy z folderów rozdawano we Wszystkich Świętych na cmentarzach i w kościołach. Zadbał o to ksiądz prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz farnej parafii. – Cały nakład, a było to 1300 egzemplarzy, ukazał się dzięki pieniądzom z procenta podatku, za co serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom – dodaje prezes. Autorami folderu są: Barbara Kieczka, Stanisław Szwarc, Jan Zegrodzki, Stefan Drożdż, Grzegorz Utrata i Henryk Buchalik.

Komentarze

Dodaj komentarz