Roboty budowlane w miasteczku westernowym zakończą się jeszcze w grudniu / Ireneusz Stajer
Roboty budowlane w miasteczku westernowym zakończą się jeszcze w grudniu / Ireneusz Stajer

Miasteczko westernowe na 30 lat wydzierżawi grupa kapitałowa, która ma centrum rozrywki m.in. na Majorce!
Miasteczko westernowe poprowadzi zawiązana w Żorach grupa kapitałowa Twin Pigs. Jedną z wielu dodatkowych atrakcji ma być kryty całoroczny rollercoaster, czyli kolejka instalowana w największych parkach rozrywki na świecie. Grupa przejmie wszystkie zabudowania miasteczka, wyposażając m.in. za własne pieniądze hotel. Gminna spółka Nowe Miasto zaproponowała jej wydzierżawienie terenu z wszystkimi obiektami na 18 lat. – Oni poprosili o wydłużenie okresu do 30 lat, ponieważ chcą zainwestować tu dużo pieniędzy – tłumaczy prezes Krystian Stępień. Na ostatniej sesji radni zgodzili się na wydłużenie dzierżawy. Przedtem prezydent Waldemar Socha argumentował, że umowa spełni określone warunki.
– Spółka Nowe Miasto będzie mogła ingerować na każdym etapie rozwoju miasteczka. Prowadząca je grupa będzie zobowiązana do składania sprawozdania dwa razy do roku. Dzierżawca gwarantuje spłatę kredytu zaciągniętego na budowę i jeszcze spółka otrzyma dodatkowe pieniądze – przekonywał prezydent. Radny Wojciech Maroszek pytał, czy rozważano wariant z wieloma dzierżawcami. – Z symulacji i analiz wychodzi, że jeden duży dzierżawca to najlepsze rozwiązanie. Otrzymamy wyższy czynsz niż kwota szacowana w studium wykonalności. Poza tym jeśli jest wiele firm, to część może się wycofać i miasteczko westernowe nie zadziała tak jak trzeba – stwierdził prezydent.
– Niekoniecznie, bo gdy interes nie wyjdzie jednemu dzierżawcy, to problem może być większy – ripostował radny Maroszek. – Jeśliby nie płacił czynszu, to rozwiążemy umowę. Grupa kapitałowa ma tam jednak włożyć kilkanaście mln zł, więc zrobi wszystko, by nie ich stracić – argumentował prezydent Socha. Spółka Nowe Miasto będzie sukcesywnie przekazywała kontrahentowi poszczególne obiekty. Do dwóch tygodni parking i drogi wewnętrzne, potem kolejne budynki, których jest ogółem 14. Aktualnie trwają rozmowy z dostawcami mediów, których jest kilkanaście. Miasto zostawi sobie tylko dwa małe budynki od strony wiślanki, gdzie znajdzie siedzibę punkt informacji turystycznej. Całe ich wyposażenie, łącznie z komputerami, sfinansuje Unia Europejska.
– Dzierżawca jest pewny. Grupę kapitałową tworzą przedsiębiorcy spoza Żor. Są to ludzie związani z Parkiem Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie pod Wadowicami i centrum rozrywki w Ochabach. Prowadzą również dino park na Majorce. Znają się na tym interesie – wymienia Krystian Stępień.

2

Komentarze

  • Ja Teraz najwyższy czas rozwiązać spółkę 19 grudnia 2011 15:37Teraz najwyższy czas rozwiązać spółkę Nowe Miasto,na co ten stwór ,tylko po to aby można zapewnić posady kolesiom.Żenada.
  • alojz dziki zachód 07 grudnia 2011 20:49Co to za biznes , jeśli oni przez 30 lat nic miastu nie oddadzą .Na pewno zwolnieni zostaną z podatku od nieruchomości /może nawet kilkaset tysiecy rocznie/Ktos tam ma łeb koński w tym urzędzie do interesów.A moze by tak sprzwdzić ile miasto kosztują wieloletnie zwolnienia z podatku od nieruchomości terenów i budynków pod różne strefy gspodarcze itp.

Dodaj komentarz