Spotkanie z historią

Lekcja historii na kopalni? Spotkanie z Czesławem Kłoskiem, górnikiem rannym podczas pacyfikacji Manifestu Lipcowego?
Janusz Lubszczyk, nauczyciel w Zespole Szkół nr 5, wpadł na pomysł najlepszej lekcji historii o wprowadzeniu stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Manifest Lipcowy (dziś Zofiówka), jaką można sobie wyobrazić. Wzięło w niej udział około 20 uczniów z Jastrzębia-Zdroju oraz z Pszowa. Zaczęła się ona o godz. 6 rano w Galerii Historii Miasta, a zakończyła około godz. 10 pod Pomnikiem Porozumień Jastrzębskich. Najpierw Marcin Boratyn z GHM wprowadził młodzież w temat. Była projekcja archiwalnego filmu z generałem Wojciechem Jaruzelskim w roli głównej, ogłaszającym stan wojenny. Następnie wystąpił Czesław Kłosek, górnik, który został ciężko ranny podczas pacyfikacji Manifestu Lipcowego.
Pan Czesław opowiedział młodzieży o tamtym pamiętnym dniu, a był to 15 grudnia 1981 roku, kiedy trafiła go kula zomowca. Do dziś nosi ją w karku. Marcin Boratyn oprowadził uczniów i opiekunów po okolicznościowej wystawie, na którą składają się m.in. dokumenty ze zbiorów IPN oraz prywatnych. Około godz. 7.40 uczniowie pojechali do kopalni Jas-Mos, gdzie wszystko się zaczęło, a potem do kopalni Zofiówka i przeszli śladem strajkujących górników pod wodzą Marcina Boratyna i Czesława Kłoska. Bardzo się ten pomysł spodobał. – Dla nas urodzonych już w wolnej Polsce tego rodzaju lekcje są bezcennym źródłem wiedzy – oceniła Michalina Guzy. – To było spotkanie z żywą historią. Naoczni świadkowie bardzo ciekawie opisywali zdarzenia z 15 grudnia – stwierdził Jan Kozaczek.

1

Komentarze

  • Ibrahim Ibn Jakub Inaczej o grudniu 22 grudnia 2011 08:46Ciekawa lekcja historii, w terenie, w miejscach gdzie tworzyła się nasza lokalna historia, tyka nietypowość pozwala zrozumieć istotę przeszłosci. dziękuję

Dodaj komentarz