Michał Kubiak przedziera się przez blok Resovii / Dominik Gajda
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla w niezwykle ważnym meczu pokonali Asseco Resovię Rzeszów 3:1. Dzięki temu utrzymali czwarte miejsce w tabeli i zagwarantowali sobie udział w ćwierćfinale rozgrywek o Puchar Polski.
Resovia w ostatnich latach była dla Pomarańczowych bardzo niewygodnym rywalem. Teraz jednak Jastrzębski Węgiel to zupełnie inna drużyna. W pierwszych dwóch setach gospodarze „zniszczyli” rzeszowian zagrywką. Paul Lotman i Olag Ahrem w żaden sposób nie mogli poradzić sobie z przyjęciem serwisów typu flot Russella Holmesa i Vinhedo. Zwłaszcza Amerykanin napsuł trenerowi Janowi Kowalowi sporo krwi. W pierwszym secie pojawił się on na zagrywce przy stanie 5:3. Za sprawą jego świetnych serwisów jastrzębianie zdobyli z rzędu dziewięć punktów i praktycznie rozstrzygnęli losy seta. W drugiej odsłonie dominacja podopiecznych trenera Lorenzo Bernardiego również nie podlegała dyskusji.
Goście dopiero w trzeciej partii pokazali, na co ich stać. W składzie pojawił się kadrowicz Mateusz Mika. Resovia poprawiła przyjęcie i grę blokiem. To wystarczyło, by wygrać tego seta. W czwartej odsłonie gra była bardzo wyrównana. Dopiero w końcówce jastrzębianie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, wygrywając po skutecznym ataku Michała Łasko.
– Przyznam, że taki wynik przyśnił mi się w nocy poprzedzającej ten mecz. Jestem zadowolony, bo zrealizowaliśmy cel, jakim było zajęcie miejsca w pierwszej czwórce na półmetku ligowych rozgrywek – mówił po meczu trener Bernardi.
Dzięki temu zwycięstwu jastrzębianie jastrzębianie zapewnili sobie cztery dni wolnego. Nie będą musieli grać eliminacyjnego meczu rozgrywek o Puchar Polski z MKS MOS Interpromex Będzin. Choć finałowy turniej rozgrywany będzie w Rzeszowie, jego organizatorem nie będzie Asseco Resovia, a Profesjonalna Ligia Piłki Siatkowej. 21 grudnia rozegrane zostaną mecze 1/8 finału (tylko jedno spotkanie). Z tej fazy awans wywalczą cztery zespoły, które dołączą do najlepszej czwórki drużyn PlusLigi sklasyfikowanej po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego. Mecze 1/4 finału (system mecz i rewanż) odbędą się 4 i 7 stycznia 2012 i wyłonią cztery zespoły, które zagrają w Rzeszowie.

JASTRZĘBSKI WĘGIEL – ASSECO RESOVIA RZESZÓW 3:1 (25:15, 25:13, 16:25, 26:24)
Jastrzębski Węgiel: Vinhedo, Bartman, Holmes, Łasko, Kubiak, Bontje, Rusek (libero) – Sufa, Bozko, Polański, Thornton.