Niecodzienna lekcja historii i kulturowości w wodzisławskim Gimnazjum nr 2
Niecodzienna lekcja historii i kulturowości w wodzisławskim Gimnazjum nr 2

Gościem na lekcji był Karol Becker – filozof, historyk, pedagog, tłumacz symultaniczny, współpracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. Opowiadał nie tylko o swoim barwnym życiu, latach szkolnych i wielkich pasjach, podkreślał również, jak bardzo zależy mu na zbliżeniu obu narodów, Polaków i Żydów, bowiem według niego ważne jest nie to, co dzieli, ale przede wszystkim to, co łączy. – Istotna jest wrażliwość na ludzkie cierpienie, wrażliwość niezależna od narodowości – mówił.
Uczniowie poznawali ponadto historię i obyczaje święta Chanuka – bliźniaczego w kulturze żydowskiej do naszego Bożego Narodzenia. Okazuje się, że nasze dzieci mogą pozazdrościć dzieciom izraelskim, które aż przez osiem dni otrzymują drobne prezenty. Bowiem Chanuka – wesołe święto światła i wolności – trwa osiem dni.
Karol Becker włada kilkoma językami (polskim, rosyjskim, hebrajskim i jidysz). Barwny scenariusz historii tego człowieka napisało samo życie. Bo choć w jego żyłach płynie żydowska krew, to urodził się w Rosji (na Syberii) w 1941 roku. Wychowany został w duchu kultury polskiej, a do naszego kraju przybył wraz z rodzicami po drugiej wojnie światowej. Niestety w 1957 roku wraz z rodziną musiał wyjechać do Izraela. Polskę pokochał i wraca tu bardzo często… Obecnie gości w domu swojego przyjaciela – Witolda Kacały, który wraz z nim przybył na spotkanie.

Komentarze

Dodaj komentarz