Do rankingów trzeba podejść z dystansem – mówi Tadeusz Chrószcz  / Ireneusz Stajer
Do rankingów trzeba podejść z dystansem – mówi Tadeusz Chrószcz / Ireneusz Stajer
Technikum nr 3 zyskało, I LO i II LO wypadły z pierwszej setki ogólnopolskiej klasyfikacji ogólniaków.
Technikum nr 3 w Wodzisławiu najlepszą szkołą techniczną na Śląsku! – Jest to ogromny sukces, ale też potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia w naszej placówce – podkreśla Czesław Pieczka, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, w strukturach którego istnieje Technikum nr 3. Dyrektor w minionym tygodniu uczestniczył w uroczystości wręczenia pamiątkowych dyplomów w Warszawie. W szkole nie spodziewali się tak wysokiego wyniku. W ubiegłym roku zajęli siódme miejsce w województwie, a 81. w Polsce. W tym zdobyli nie tylko tytuł najlepszej szkoły na Śląsku, ale i 18. miejsce w Polsce. W rankingu olimpijskim szkoła uplasowała się na 44., a w maturalnym na 48. pozycji.
Tymczasem zarówno II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, jak również I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku znacznie spadły w tym samym Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Druga z placówek zajęła 176. miejsce (na Śląsku jest 19.) i obsunęła się aż o 88 pozycji w stosunku do zeszłego roku. Modrzewski jest 117. lokacie (na Śląsku 15.), czyli o 20 miejsc niżej niż rok temu. – II LO wyprzedziło nas tylko o 2,99 punktu. Kiedyś jednak zajmowaliśmy czwarte, szóste i 10. miejsce w województwie, a w kraju 36. Musimy popracować nad wynikami maturalnymi uczniów, które przesądziły o miejscu – mówi Tadeusz Chrószcz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich.
Tworząc klasyfikację, uwzględnia się również liczbę i miejsca olimpijczyków. Trzecim kryterium jest opinia szkół wyższych. – Pod tym względem ranking jest wiarygodny. W zeszłym roku mieliśmy siedmiu finalistów olimpiad na szczeblu centralnym, choć żaden nie został laureatem. Na to wszystko składa ciężka praca nauczycieli i uczniów. W rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” jesteśmy od początku. To duże wyróżnienie, w Polsce działa bowiem kilka tysięcy ogólniaków, a listę rankingową tworzy 500 najlepszych – stwierdza dyrektor. Dodaje, że komisja nie bierze pod uwagę np. zainteresowania szkołą ze strony absolwentów gimnazjów. Mimo niżu demograficznego w ubiegłym roku do klas pierwszych I LO zgłosiło się tylu uczniów, że aż 100 trzeba było odprawić z kwitkiem.
– Rankingi są potrzebne, ale trzeba mieć do nich dystans. Istotą szkoły nie jest bowiem współzawodnictwo w rankingach, ale wychowanie młodych ludzi. O tym mówi się dziś niewiele. Jasne, że z pola widzenia nie wolno tracić dydaktyki i wyników. Najgorsze jest bowiem marnowanie talentów – mówi Tadeusz Chrószcz. Warto dodać, że w rankingu zmieściły się jeszcze I LO im. Kasprowicza w Raciborzu (375. w kraju, 34. na Śląsku) i I LO im. Miarki w Żorach (483. w kraju, 49. na Śląsku). W naszym województwie są 432 licea.



Najlepsze technika
W rankingu dobrze wypadło Technikum nr 4 w ZS nr 6 w Jastrzębiu, które w województwie zdobyło miejsce siódme, a w kraju 62. Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w ZS w Rybniku ma 26. miejsce na Śląsku, Technikum nr 2 w ZSE w Wodzisławiu jest 29., Technikum nr 2 w ZSM-E w Rybniku 33., Technikum nr 3 w ZSE-U w Rybniku 40., Technikum nr 2 w ZS nr 2 w Żorach 51. Szkół technicznych w województwie śląskim jest około 250. (izis)

Komentarze

Dodaj komentarz