Podobna inwestycja, jaką planują w Radlinie, powstała w Strumieniu / Archiwum
Podobna inwestycja, jaką planują w Radlinie, powstała w Strumieniu / Archiwum

Będzie można siąść na ławeczce, pospacerować alejkami i wdychać leczniczy jod – obiecują władze miasta. Andrzej Gaca, opozycyjny radny, pyta jednak, za co miasto zbuduje ten obiekt i z czego to utrzyma. – Nie jestem przeciwny inwestycji bądź też jakiemukolwiek pomysłowi zagospodarowania terenów rekreacyjnych na Wypandowie. Proszę jednak wziąć pod uwagę planowane zadłużenie miasta na koniec roku 2012. Jest to kwota 20 957 821 zł czyli 40,2 proc. dochodów – polemizuje radny. Ile dokładnie będzie kosztowała tężnia? Tego na razie nie wiadomo. Na ten rok zaplanowano wykonanie projektu, obiekt ma być oddany do użytku w przyszłym roku.
Kiedyś na Wypandowie był basen, który tętnił życiem. Do dzisiaj bije tam silne źródło dobrej wody, którą ludzie czerpią do picia. Teren wymaga jednak uporządkowania i zagospodarowania, budowa basenu nie wchodzi w grę, stąd pomysł na tężnię solankową. – Będzie to inwestycja upamiętniająca 15. rocznicę samorządnego Radlina – mówi wiceburmistrz Zbigniew Podleśny. Wypandów był kiedyś rekreacyjną dzielnicą Radlina. Do dzisiaj atutem tego urokliwego miejsca jest przyroda, co zostanie też wykorzystane w projekcie. Na skarpie doliny powstanie tężnia, konstrukcja wypełniona tarniną, po której spływa pompowana ze zbiornika solanka.
– Pod wpływem wiatru i słońca solanka paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, dzięki czemu powstaje naturalne, lecznicze inhalatorium – opisuje inwestycję Marek Gajda, rzecznik prasowy urzędu miasta. Tężnia będzie miała 15 metrów długości i siedem metrów wysokości. Wokół powstaną alejki, ławeczki, oświetlenie, zostaną posadzone krzewy czy drzewka. Podobne obiekty istnieją w uzdrowiskach m.in. Ciechocinku, niedawno taka fontanna solankowa powstała w niedalekim Strumieniu. Tężnia na Wypandowie będzie pierwszym tego typu inwestycją w pobliżu kopalni Marcel i Koksowni Radlin. – Chcemy wykorzystać przyrodnicze właściwości tego miejsca, bo terenów zielonych mamy w mieście jak na lekarstwo – dodaje wiceburmistrz Podleśny.
Warto dodać, że mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystuje się w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, czy nerwic. Tak więc wszyscy mieszkańcy, także górnicy, będą mogli tutaj podreperować zdrowie niemal jak w sanatorium.

4

Komentarze

  • Helmut aus Tirol W radlinie mieszka 90% przyjezdnych.Dla nich ta woda z 21 lutego 2012 11:36 wysypiska odpadów ma właściwości lecznicze.
  • ALEKSANDRA teznia 20 lutego 2012 21:14nie wierze ze woda zrodlana ktora plynie z podnoza dawnego wysypiska smieci ma wlasciwosci zdrowotne. Pamietam napis \\\"Woda niezdatna do picia\\\" w latach 70-tych
  • as tężnia 17 lutego 2012 18:04dla urzędników z Radlina solenie wody też ma sens,zwłaszcza że jest to so( p...)lenie za pieniądze mieszkańców.Za cudze to można się bawić
  • abel no a sól? 17 lutego 2012 12:21a skąd weźmiecie sól? przecież źródło, które tam wybija nie jest słone! - jak napisaliście niektórzy biorą tę wodę do picia - czyli co - solenie wody - to chyba bez sensu:)

Dodaj komentarz