Wiktor Bugla odbiera tytuł honorowego radlinianina / Urząd Miasta Radlin
Wiktor Bugla odbiera tytuł honorowego radlinianina / Urząd Miasta Radlin

Powiedzieć wom musza, żech bardzo je rod, że Radlin po latach na nowo sie znod – pisze w „Laurce dla swojego miasta” Wiktor Bugla, pisarz, poeta i tłumacz wierszy Josepha von Eichendorffa. Niedawno został honorowym obywatelem Radlina. Tytuł nadali mu radni z okazji 15-lecia powrotu miasta na mapę.

Wiktor Bugla urodził się w 1930 roku w Radlinie. Ukończył rybnickie gimnazjum oraz filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Zadebiutował w 1948 roku wierszem opublikowanym w „Gościu Niedzielnym”. Pisał opowiadania, wiersze oraz tłumaczył wiersze Josepha von Eichendorffa. Głównym tematem jego twórczości są jednak zwykli ludzie, zdarzenia i pejzaże Górnego Śląska. – Wspomnienia, smutki i radości związały mnie z Radlinem na zawsze. Tu mam rodzinę i groby bliskich – mówi autor, który obecnie mieszka w Raciborzu.
W tomiku wierszy „Wele hołdy” pisze i o piecyku hanysku, przy którym kiedyś wszyscy się w domu grzali, i o tym, że Ślązacy są dzisiaj rozsiani po całym świecie, o śląskich chórach i Sokolni, o Richusiu w zanatorium, o Wilusiu w beczce, o fesztrach i haderloku. Pisze także „Dla gorola po naszymu” i „Dla Ślonzoka po polskiemu”. Tomik wierszy „Wele hołdy” kończy słowniczek śląski, z którego dowiadujemy się, że feszter to myśliwy, haderlok to domokrążca, halatać to znaczy narzekać, a Nyjger to Murzyn. – Pierwszy raz przyznaliśmy honorowe obywatelstwo, chcemy, żeby było to wyróżnienie szczególne. Pan Wiktor z pewnością zasłużył na ten tytuł. Możemy go uważać wręcz za swoistego ambasadora naszego miasta – mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu.

Komentarze

Dodaj komentarz