Gdy Wojciech Bronowski był szefem TZR, w Rybniku odbyło się ponad tysiąc imprez dla pond dwch milionw widzw! / Dominik Gajda
Gdy Wojciech Bronowski był szefem TZR, w Rybniku odbyło się ponad tysiąc imprez dla pond dwch milionw widzw! / Dominik Gajda

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznał Wojciechowi Bronowskiemu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Pan Wojtek odebrał go 11 maja w Warszawie. Na to zaszczytne wyróżnienie zasłużył sobie m.in. ponad 50-letnią pracą w kulturze miasta Rybnika. Trudno wymienić wszystkie jego dokonania. To m.in. założyciel Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ekran”, jeden z pomysłodawców Rybnickich  Dni Literatury, OFPY, Pojedynków na Słowa, Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira” czy Silesian Jazz Meeting (wszystkie odbywają się do dziś), wychowawca wielu recytatorów, aktorów teatralnych w kraju i za granicą oraz działaczy kultury. Obecnie jest na emeryturze, ale współpracuje m.in. z Teatrem Ziemi Rybnickiej (przez 13 lat był jego dyrektorem), Fundacją Elektrowni Rybnik, wciąż działa w Ekranie.
Adam Makowicz wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie odebrał 8 maja w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Nie trzeba go przedstawiać, bo to legenda jazzu, mistrz improwizacji, pianista światowej sławy, filantrop, który dzieciństwo i młodość spędził w Rybniku. Warto dodać, że był tu uczniem profesora Karola Szafranka, który wraz z bratem Antonim założył słynną szkołę muzyczną. O związkach Adama Makowicza z Rybnikiem i ze Śląskiem można przeczytać w książce Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian...”. Prof. dr hab. Norbert Honsza to także wybitna postać: rdzenny Ślązak, urodzony w Wodzisławiu Śląskim w 1933 roku, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i liceum ogólnokształcące. Jest uczonym o europejskiej renomie. Germanistą, literaturo-, kulturo- i śląskoznawcą, krytykiem literackim i publicystą, m.in. profesorem zwyczajnym Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi i profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.
Opublikował wiele prac z zakresu literatury niemieckojęzycznej, komparatystki, literatury popularnej, stosunków polsko-niemieckich i badań interdyscyplinarnych. Jest autorem prac m.in. o Tomaszu Mannie, Heinrichu Böllu, Günterze Grassie, Peterze Handkem, Kurcie Tucholskim oraz literaturze popularnej.

1

Komentarze

  • matematyk liczby 17 maja 2012 09:49 Pomyłka? 2000000widzów : 1000 imprez= 2000/impreza.Absurd!!

Dodaj komentarz