Szkoła Porozumienia Jastrzębskiego

Zawarte w 1980 roku Porozumienie Jastrzębskie jest chlubą miasta. Między innymi z jego powodu o Jastrzębiu-Zdroju mówi się w Polsce jako o jednym z trzech miejsc stanowiących kolebkę rodzącej się wolności. Jednak do tej pory nikt nie wpadł na pomysł, by dodatkowo upamiętnić wydarzenia tamtych czasów nadaniem imienia placówce oświatowej. Teraz się to zmieni. Szkoła jako pierwsza w Polsce przyjmie imię Porozumienia Jastrzębskiego.
– Chcemy, by po tylu latach nasza szkoła miała swojego patrona, żeby móc budować ceremoniał, bo wiadomo, że tradycja rodzi się wokół sztandaru i patrona. Chcieliśmy, żeby patron był związany z naszym regionem i miał wiele wspólnego z etosem pracy i z robotnikami. Nasza szkoła kształci głównie przyszłych wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli takie osoby, które kiedyś walczyły o wolność w Polsce – wyjaśnia dyrektorka Barbara Tetla-Gruszczyk.
Przygotowania ruszyły już na początku roku. Uczniowie wzięli udział w konkursie na tematyczną prezentację multimedialną. Najlepszą wyświetlano podczas wystawy „Od Solidarności do niepodległości”, którą zorganizowano w styczniu. Byli działacze, obecni przy podpisywaniu Porozumienia Jastrzębskiego, a ludzie związani z tamtym wydarzeniem zaangażowali się w lekcje historii. To m.in.: Grzegorz Stawski, ksiądz prałat Bernard Czernecki, Zbigniew Jaskólski, Alojzy Pietrzyk, Franciszek Cichoń, Marian Nowak, Zbigniew Staszków i Bogusław Światowiec.

Komentarze

Dodaj komentarz