Czesław Mozil na rybnickiej OFPIE / Dominik Gajda
Czesław Mozil na rybnickiej OFPIE / Dominik Gajda

W repertuarze znajdą się przeboje z płyty "Debiut" oraz "Pop", a także najnowsze kompozycje z albumu "Czesław Śpiewa Miłosza". Bilety kosztują 45 złotych w przedsprzedaży i 50 złotych w dniu koncertu.
„W sobotę zawitam w miasteczku o nazwie Jastrzębie-Zdrój ! Będę głodny i prosto po castingach w Zabrzu”- pisze Czesław na swoim profilu na Facebooku.
Początki polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa sięgają 2007 roku, kiedy to grupka studentów Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze postanowiła połączyć swoje siły i zacząć grać razem. Frontmanem grupy został charyzmatyczny wokalista Czesław Mozil, znany polskiej publiczności jako smutny chłopiec z akordeonem i sprawiedliwy juror talent show „X- Factor”. Na debiutancką płytę zespołu nie trzeba było długo czekać. W 2008 roku brawurowo wskoczyli na polską scenę muzyczną wydając album „Debiut”. Robert Leszczyński, dziennikarz „Wprost”, umieścił krążek w zestawieniu „50 płyt, które wstrząsnęły Polską w XXI wieku”.
Promująca krążek piosenka „Maszynka do świerkania” podbiła listy przebojów, zajmując m.in. pierwsze miejsce w radiowej Trójce. Hit zespołu skradł również serce polskim internautom, zdobywając na portalu YouTube wynik ponad 12 milionów odsłon. Przewrotna poetyka tekstów, pisanych wraz z internautami, oraz balansujące na pograniczu kabaretu, punka, folku i teatralnego popu aranżacje, okazały się idealną receptą na sukces. Entuzjastyczne przyjęcie przez polskich słuchaczy projektu Czesław Śpiewa pociągnęło za sobą uznanie w branży muzycznej. Podczas trasy koncertowej sale pękały w szwach. Album dwukrotnie pokrył się platyną i zagwarantował twórcom trzy Fryderyki.
W 2010 roku na półki sklepów muzycznych trafił drugim album zespołu, „Pop”. Krążek opatrzony prowokacyjnym tytułem obrazuje teatr współczesnej Polski, w którym sztuka i kicz występują na jednej scenie. Akordeon kontra orkiestra symfoniczna. Piosenki opowiadają o Polsce, klasie średniej zachłyśniętej zmianami, muzycznym szufladkowaniu, zanikającej miłości i nadziei. W duetach z Czesławem Mozilem zaśpiewali na płycie „Pop” Gaba Kulka (numer „Caravan), Kasia Nosowska („Ceasia & Ruben” ) oraz Adam „Nergal” Darski ze słynnego na całym świecie metalowego zespołu Behemoth (w utworze „Dziewczyna z branży”). Album promowały single „W sam raz” i „Krucha blondynka”.
Zadomowieni już na polskim rynku muzycznym duńscy artyści postanowili po raz kolejny zaskoczyć swoich fanów. Muzycy Czesław Śpiewa z dziesięciu utworów polskiego noblisty Czesława Miłosza stworzyli unikalny album, „Czesław Śpiewa Miłosza”. To oryginalny melanż poezji najwyższych lotów z awangardowym brzmieniem. Wiersze „Na ścięcie damy dworu” czy „Poeta” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar. Zdaniem Czesława Mozila, za dziesięć lat polonistki chcąc pokazać swoim uczniom poezję polskiego noblisty będą załączać do jego wierszy linki z tą muzyką.
Występy autorów „Maszynki do świerkania” szybko zyskały status unikalnych spektakli muzycznych. To wielobarwne widowiska z wirtuozerskimi popisami oraz freestyle’ową konferansjerką rodem z kabaretu artystycznego. Tutaj muzyka przeplata się z autobiograficznymi anegdotami i nietuzinkowymi żartami. Poza sceną przyjaciele, na scenie zawodowcy potrafią stworzyć klimat intymnego spotkania z publicznością zarówno w kameralnej przestrzeni knajp, jak i przepastnych salach koncertowych. Czesław zagrał do tej pory ponad 600 koncertów, występując m.in. na Roskilde Festival czy Off Festival. W 2011 roku zagrali ogólnopolską trasę koncertową z zespołem Lao Che.
Czesław już kilka razy wystąpił w naszym regionie, w Rybniku (na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA oraz w Kulturalnym Clubie), a także w Wodzisławiu Śląskim.

Komentarze

Dodaj komentarz