Gaz rozweselający do znieczulania pierwszy w regionie zaczął stosować szpital w Żorach / Ireneusz Stajer
Gaz rozweselający do znieczulania pierwszy w regionie zaczął stosować szpital w Żorach / Ireneusz Stajer

Na oddziale położniczo-ginekologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu utworzono szkołę rodzenia matek i ojców, która pozwala przyszłej matce nauczyć się prawidłowo oddychać podczas porodu, wykonywać ćwiczenia, które ułatwiają zarówno poprawę kondycji w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Lekarze zatrudnieni w szpitalu prowadzą w szkole rodzenia specjalistyczne wykłady medyczne. Korzystanie ze szkoły rodzenia stwarza możliwość zapoznania się z personelem oddziału – lekarzami, położnymi czy pielęgniarkami.

– To doskonała szansa, która ułatwia kobiecie wybór miejsca na poród, gdzie ma poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Korzystanie ze szkoły rodzenia jest bezpłatne, a przyszli rodzice mogą umówić się w dogodnym dniu i godzinie, szpital stara się być elastyczny i otwarty na potrzeby przyszłych rodziców – zapewnia Alicja Brocka, rzecznik prasowa WSS nr 2. Rodzące mogą korzystać także z gazu rozweselającego, który jest mieszaniną tlenu i tlenku azotu. Działa przeciwbólowo i poprawia nastrój. Podobna możliwość od dawna, jak "Nowiny" pisały, istnieje w Żorach. Gaz podaje się nie na początku porodu, lecz gdy skurcze się nasilą.

– Kobieta otrzymuje jednorazowy ustnik i w czasie skurczu wykonuje kilka głębokich wdechów. Przyszłe mamy w różny sposób reagują na gaz. Jedne popadają w euforyczny nastrój, dobrze się czują, chce im się śmiać i są rozbawione. Inne reagują jak na lek przeciwbólowy. Nie zmienia im się nastrój, lecz boli zdecydowanie mniej. Stosowanie gazu jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Jego działanie jest bardzo krótkotrwałe i kończy się po ustaniu skurczu. Zazwyczaj to około 5-10 minut – tłumaczy rzeczniczka szpitala.

Komentarze

Dodaj komentarz