Gmach Poczty Polskiej wzniesiono w 1905 roku / Andrzej Derwisz
Gmach Poczty Polskiej wzniesiono w 1905 roku / Andrzej Derwisz

Jednym z gmachów publicznych w centrum Rybnika, który przyciąga oko swoim wyglądem, jest gmach poczty głównej na ulicy Korfantego. Został wybudowany w 1905 roku. Jednak, jak zauważa doktor Bogdan Kloch, dyrektor muzeum, najpierw w mieście istniał punkt kurierski, a od 1865 roku ekspedycja pocztowa. Wówczas dyliżansy zapewniały łączność z Żorami i z Gliwicami. Na wyposażeniu ekspedycji znajdowała się też stacja telegraficzna.

Obecny gmach poczty głównej w Rybniku wzniesiono w stylu neorenesansu północnego (podobnie jak wiele gmachów użyteczności publicznej na Śląsku, chociażby rybnickie starostwo). Plac pod budowę poczty miał kosztować 25 tys. marek. Szczególnie interesującym elementem architektonicznym jest szczyt oraz fasada z czerwonej cegły. W późniejszym okresie obiekt został nieznacznie rozbudowany, jednak zachowano cechy stylowe. W budynku znajdowało się mieszkanie służbowe i kilkupokojowy apartament dla naczelnika urzędu.

W czasie III powstania śląskiego, o świcie 3 maja 1921 roku, 7. kompania Józefa Ochojskiego z 2. baonu pułku rybnickiego nagłym atakiem zdobyła właśnie pocztę oraz dworzec, sąd i drukarnię. Odtąd zaczyna się polska historia tego budynku. ‒ Jednym z symboli nowej państwowości była zmiana godła widniejącego na fasadzie poczty. Na starych fotografiach widać pruskiego orła, którego zastąpił polski biały orzeł, strzegący poczty do dziś – dodaje doktor Bogdan Kloch.

Jako ciekawostkę można podać, że w okresie międzywojennym i częściowo powojennym prócz zwyczajowych okienek znajdowało się też stanowisko Pocztowej Kasy Oszczędności oraz kabina telefoniczna. Pocztowa Kasa Oszczędności (PKO) była bankiem państwowym działającym od 1920 roku. Celem było gromadzenie oszczędności pieniężnych ludności i rozwijanie obrotów bezgotówkowych. W latach 1944-1945 PKO znajdowała się pod komisarycznym zarządem niemieckim, nie prowadziła szerszej działalności, tylko w niewielkim stopniu wypłacała przedwojenne wkłady oszczędnościowe. PKO reaktywowano po wojnie, ale w 1949 roku postawiono w stan likwidacji, która zakończyła się w 1952. Jej zadania przejęła Powszechna Kasa Oszczędności

W budynku dawnej poczty znajdowała się również paczkarnia, na tyłach której zbudowano wyłożony betonowymi płytami plac z wejściem do obiektu i rampą. Tu przywożono i stąd zabierano paczki na dworzec PKP. Swój obecny piękny wygląd gmach rybnickiej poczty zawdzięcza pracom remontowym sprzed dziesięciu lat.

Interesującym obiektem również należącym do Poczty Polskiej jest secesyjna willa, mieszcząca się tuż obok, przy ulicy Pocztowej. Niewiele o niej wiadomo, powstała około 1890 roku. Jest to piętrowy budynek, z piękną wieżyczką o konstrukcji szachulcowej. Nakryta jest dachem piramidalnym, wielopołaciowym, z wydatnymi okapami. Główna fasada budynku, od strony ulicy Pocztowej, ma drewniany i bardzo dekoracyjny balkon. Willę Poczta Polska odrestaurowała w latach 2002-2003, a teraz właśnie zakończyła się kolejna modernizacja.

1865 – w tym roku w Rybniku powstała ekspedycja pocztowa. Przesyłki wożono wtedy dyliżansami

 

Komentarze

Dodaj komentarz