Miasto ma już sieć światłowodów

W Jastrzębiu wybudowano sieć światłowodową o długości 24,5 km łączącą 60 lokalizacji. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza jest przeznaczona na potrzeby własne miasta i administracji, druga będzie wydzierżawiana operatorom komercyjnym. Dzięki temu można będzie m.in. połączyć wydział świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych urzędu miasta z urzędem stanu cywilnego, a także jednostki organizacyjne miasta (w sumie 60 lokalizacji), co przyczyni się do poprawy warunków zarządzania i bezpieczeństwa informacji. Takie bezpieczne i szybkie połączenie będzie też możliwe pomiędzy centrum zarządzania kryzysowego (w magistracie) i centrum powiadamiania ratunkowego (w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej). Oprócz tego w jednostkach organizacyjnych powstała możliwość wybudowania telefonii internetowej.

– Sieć światłowodowa pozwoli na budowę bądź rozbudowę systemów sterowania ruchem drogowym oraz inteligentnego oświetlenia, monitoringu miejskiego, a także punktów publicznego dostępu do internetu w postaci tzw. hotspotów – wyjaśnia prezydent miasta Marian Janecki. Operatorzy komercyjni będą mogli dzierżawić światłowody oraz mikrorury, a za ich pomocą świadczyć usługi dla mieszkańców na lepszym poziomie i na większym obszarze niż dotychczas. – Liczymy, że poprawa warunków gospodarowania przyczyni się do zwiększenia konkurencji na rynku oraz poszerzenia oferty dla mieszkańców – mówią w magistracie.

Dostęp do internetu dla większości mieszkańców i biznesu będzie o wiele szybszy. Sieć docelowo umożliwi efektywną wymianę danych pomiędzy samorządami, urzędami administracji państwowej, placówkami edukacyjnymi i innymi instytucjami publicznymi. Należy dodać, że ma dużą przepustowość oraz niezawodność. Pozwala to na bardziej komfortowe korzystanie z internetu, łącznie z oglądaniem telewizji w technologii HD. – To inwestycja, która niewątpliwie przyniesie wiele korzyści całemu miastu – zapewniają Tomasz Stokowiec, dyrektor rynku, i Andrzej Zając, dyrektor sprzedaży w Integrated Solutions, jednej z firm, która realizowała zadanie.

W związku z ograniczeniami nakładanymi przez przepisy unijne, dostęp do bezpłatnego internetu może być świadczony przez miasto jedynie w bardzo ograniczonym zakresie (np. na wyznaczonych stanowiskach w jednostkach organizacyjnych, takich jak: gminne centrum informacji, biblioteki, szkoły oraz poprzez publiczne punkty dostępu do sieci, w których dodatkowo należy stosować ograniczenia oferowanego pasma i dostępnej treści). Świadczenie przez samorząd usług dostępu do sieci nie może zaburzać warunków konkurencyjności na lokalnym rynku telekomunikacyjnym.

16,2 mln zł kosztowała budowa sieci

10,7 mln zł pozyskano na inwestycję z Unii Europejskiej. Projekt realizowało konsorcjum firm: Integrated Solutions, Telekomunikacja Polska i RCI

 

Komentarze

Dodaj komentarz