20040307
20040307

Co tu dużo mówić pewniaków na ekstraligę wśród nich nie znajdziemy. Bezsprzecznie najbardziej utytułowanym, ale też najstarszym i najbardziej doświadczonym zawodnikiem z tego grona jest Loram, mający na swym koncie wywalczony w roku ....tytuł mistrza świata. Startował we Włókniarzu Częstochowa i w Polonii Bydgoszcz. Ostatni sezon nie był dla niego szczególnie udany, z powodu kontuzji wystąpił tylko w siedmiu z dziewięciu turniejów Grand Prix i z dorobkiem 32 pkt. został sklasyfikowany na 18. miejscu. Wyższą 13. Lokatę zajął Mikael Max, który dla odmiany wystąpił we wszystkich turniejach cyklu GP. W polskiej ekstralidze jednak jeszcze nie startował i trudno zgadnąć jak sobie ewentualnie będzie poczynać w pojedynkach z najlepszymi zawodnikami polskiej ligi. Takie doświadczenie ma Jesper B. Jensen, który w 1999 roku z drużyną Polonii Piła sięgnął po tytuł drużynowego mistrza Polski, a rok później wywalczył w lidze srebrny medal. Stosunkowo mało znany jest za to Bjarne Pedersen. Wystąpił w dziesięciu eliminacjach mistrzostw świata, zdobył 51 pkt. i zajął ostatecznie 14 miejsce. Obu Duńczyków i Jensena, i Bjarne Pedersena rybniccy kibice mieli okazję oglądać w minionym roku na rybnickim stadionie. W czerwcowym półfinale indywidualnych mistrzostw świata obaj stanęli na podium. W biegu dodatkowym przegrali z rybnickim Rosjaninem Romanem Poważnym. Jensen był drugi, Pedersen trzeci.Niepewny jest los Romana Poważnego, zabiegającego o polskie obywatelstwo. W czasie sobotniego spotkania z przedstawicielami RKM-u ustalono m.in., że jeśli je otrzyma podpisze z rybnickim klubem trzyletni kontrakt. By jednak mógł startować w drużynie „rekinów” jako polski żużlowiec, musi zdobyć polską licencję. Pierwszy w tym roku egzamin na licencję zaplanowano na cztery dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych. Jeśli przysąpi do nigo waleczny ex-Rosjanin szanse RKM-u na trzymanie RKM-u w ekstralidze znacznie wzrosną.Jeszcze w tym tygodniu kontrakt z macierzystym klubem ma podpisać Łukasz Romanek, aktualny mistrz Polski juniorów, który już ostatni sezon będzie startować jako młodzieżowiec. Warunki nowego zawodowego kontraktu uzgodniono również w minioną sobotę; jego podpisanie przez obie strony miało być, zdaniem przedstawicieli klubu już tylko kwestią czasu.Jeszcze tylko do 16 stycznia można nadsyłać prace na ogłoszony przez RKM konkurs na nowy plastron dla rybnickich żużlowców. Konkursowe propozycje mają nawiązywać do tradycji rybnickiego żużla i symboliki klubowej. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej klubu: www.rkm.rybnik.pl