Tomasz Pohaba w czasie jednej z poprzednich misji / Archiwum
Tomasz Pohaba w czasie jednej z poprzednich misji / Archiwum

Dzisiaj (16 października) lekarz Tomasz Pohaba, specjalista anestezjolog z oddziału urologii w szpitalu wojewódzkim w Jastrzębiu, wyrusza w misję medyczną do Gwatemali. W szpitalu La Tinga w rejonie Chulac przez kilka tygodni będzie przeprowadzał operacje z zakresu urologii, ginekologii i onkologii uroginekologicznej. – Byłem w Gwatemali turystycznie, nigdy nie sądziłem, że znajdę się tam jako lekarz – przyznaje Tomasz Pohaba.

Czym się kierowali, wybierając ten kraj? – Gwatemala należy do najbiedniejszych państw Ameryki Środkowej. Ponad połowa ludności żyje w biedzie, a aż ponad 15 proc. w nędzy. Utrzymuje się za mniej niż dolara dziennie. 74,8 proc. najbiedniejszej ludności Gwatemali to rdzenni mieszkańcy tego państwa. Dominują oni w regionie Chulac, gdzie będziemy pracowali. Kiedy byłem w Gwatemali, zapadł mi w pamięć widok pięcio-, sześcioletnich dzieci, które musiały bardzo ciężko pracować z rodzicami w polu. Z kilkorga w rodzinie tylko jedno ma szansę na naukę – mówi Tomasz Pohaba.

Kilka miesięcy temu zarządcy kopalni niklu w Gwatemali nawiązali kontakt z Polakami, pytając o możliwość zorganizowania misji medycznej. – Znaleźli na nas namiar w internecie, bo to moja kolejna misja, wcześniej współorganizowałem wyjazdy do Paragwaju – mówi lekarz. Do Gwatemali jadą w sumie cztery osoby. To także Maciej Socha, specjalista położnictwa i ginekologii, Katarzyna Giertyn, rezydentka ginekologii i położnictwa, Łukasz Leksowski, rehabilitant. – Przewidujemy, że wykonamy około 50-60 operacji, moglibyśmy zrobić więcej, ale jesteśmy jednak ograniczeni czasowo. Dokonaliśmy już wstępnej selekcji pacjentów – mówił kilka dni przed wyjazdem Tomasz Pohaba.

Jakie to będą zabiegi? W zeszłym roku w Czadzie wykonywali cięcia cesarskie, mastektomie, szyli ścięgna, nastawiali złamania. Teraz operacje będą inne. Jak to wszystko wygląda finansowo? Lekarze o wszystko zadbali sami, aby nie obciążać placówek, w których pracują. Najpierw byli gotowi wyłożyć pieniądze na bilety lotnicze, ale udało się znaleźć sponsorów. Część sprzętu otrzymali w formie dzierżawy na czas misji w Gwatemali. Pobyt na miejscu finansuje wspomniana już kopalnia niklu. Sprzęt i leki biorą w większości z Polski. Na miejscu będą dokupowali leki ogólnodostępne.

W regionie Chulac więcej niż 70 proc. kobiet rodzi w domu bez żadnej fachowej pomocy. Z tego powodu (jak również dlatego, że kobiety po raz pierwszy zachodzą w ciążę w bardzo młodym wieku, rodzą wiele dzieci, a rzadko kiedy są badane przez lekarzy), często dochodzi do urazów i powikłań okołoporodowych, które skutkują zgonem noworodków, a także matek. Wskaźnik tzw. śmiertelności okołoporodowej przekracza 4 procent. Mieszkańcy Gwatemali cierpną także z powodu ograniczonej diagnostyki onkologicznej i braku możliwości leczniczych.

Misję objęła patronatem dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Jastrzębiu. – Niestety, nie mamy pieniędzy, by wspomóc misję. Ale mówiliśmy o niej głośno, wspominaliśmy o niej firmom, które odwiedzały szpital, oraz sponsorom – mówi Alicja Brocka, rzeczniczka placówki.

70 procent kobiet w regionie Chulac w Gwatemali rodzi w domu, nie mając żadnej fachowej pomocy. Z tego m.in. powodu wskaźnik tzw. śmiertelności okołoporodowej przekracza 4 procent

 

1

Komentarze

  • mnbvc Cel szczytny, ale... 16 października 2013 13:06tylko "biednych" lekarzy na to stać...

Dodaj komentarz