Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

Wśród 50 miast w UE z najgorszym powietrzem 33 przypadają na Polskę, gdzie przekroczone jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, maksymalne stężenia pyłów – co najmniej trzykrotnie. Wskazany stan dotyczy 13 miast województwa śląskiego. Obejmuje Knurów, Zabrze, Katowice, Gliwice, Sosnowiec i Tychy. Na południu natomiast Żywiec, Pszczynę i Bielsko-Białą. W naszym subregionie m.in. dotyczy Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Szacuje się, że blisko pół miliona ludzi w Europie corocznie umiera w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Smog skutecznie niszczy zarówno zdrowie człowieka a także istnienie, rozwój milionów gatunków roślin i zwierząt.

Poszukiwanie metod podnoszących efektywność energetyczną w poszczególnych gminach powinno być oparte o wypracowane plany gospodarki niskoemisyjnej oraz programy ochrony powietrza. Uważam, że działania podejmowane przez samorządy lokalne w zakresie antysmogowych rozwiązań prawnych skutecznie przyczyniają się do ograniczenia zanieczyszczeń. Na uwagę zasługują również wspólne inicjatywy publiczno-prywatne, w zakresie edukacji czy prewencji. Przykładem rozwiązań służących ograniczaniu negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza są kolejne edycje szkoleń dla pracowników samorządowych. Szkolenia prowadzą pracownicy Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego z Jastrzębia-Zdroju w zakresie poboru próbek odpadów paleniskowych. Na podstawie badania można stwierdzić obecność materiałów spalanych w piecu.

Zasadniczo jednak to nasze działania, a także świadomość i wiedza ekologiczna mogą pozwolić na postęp w zakresie stanu czystszego powietrza.

Komentarze

Dodaj komentarz