Robert Lewandowski / Protest kobiet w Rybniku
Robert Lewandowski / Protest kobiet w Rybniku

W ostatni weekend w całej Polsce odbyły się protesty w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Protestujący pojawili się w Raciborzu, Rybniku, Knurowie czy Żorach.

We wczorajszym wieczornym marszu po ulicach Rybnika wzięło udział co najmniej kilkaset osób. Marsz przebiegł jednak bardzo spokojnie.

Przypomnijmy - w czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. W uzasadnieniu podkreślono, że "życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę". Wyrok Trybunału zapadł w pełnym składzie.

W niedzielny wieczór protestujący pojawili się między innymi w rybnickim śródmieściu. Protestujący pojawiali się na ulicach z transparentami: "Ona ma myśli, ona czuje, ona decyduje", "Moje ciało, mój wybór", "Urodzę Wam lewaka" czy "Obalimy rząd".

O proteście opowiedziała nam współorganizatorka protestów Iwona Kalinowska.

- Jestem pozytywnie zaskoczona reakcją rybnickiej Policji, wydarzenie odbyło się w spokojnej atmosferze, za co dziękuję również przybyłym mieszkańcom - powiedziała aktywistka Iwona Kalinowska.

Jednak tuż po proteście Policja musiała interweniować wobec mężczyzny, który próbował zniszczyć banner jednej z protestujących. Mężczyzna został jednak szybko obezwładniony przez kilku policjantów.

Czy w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych protestów?

- Niewykluczone, wszystko odbywa się na bieżąco - potwierdziła aktywistka.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • P Leon 26 października 2020 15:34Iwona Kalinowska "Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Lepsze Jutro”, wolontariuszka w Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży, działaczka społeczna na rzecz osób niepełnosprawnych i środowiska" I ta Pani domaga się aborcji.
  • S.M Szczęść Boże 26 października 2020 09:49Muszę zabrać głos w tej sytuacji. Bóg dał przykazanie ludziom NIE ZABIJAJ więc te protesty są świadectwem tych Polek i Polaków którzy nie zgadzają się z BOŻYM PRAWEM.

Dodaj komentarz