Celem Konkursu Piękna wieś woj. śląskiego jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych oraz kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Bełk wykonało szczegółową inwentaryzację cmentarza przy zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny z XVIII w. wraz z identyfikacją pochowanych tam osób i uporządkowało teren wokół.
- Bardzo się cieszymy! Nigdy wcześniej żadne sołectwo Gminy i Miasta nie zostało laureatem tego ważnego i prestiżowego konkursu. To dla nas ogromna duma i radość, bo mamy świadomość, jak ważny i wartościowy projekt udało nam się zrealizować - mówi sołtys Bełku Jolanta Szejka.
Zadanie to przyczyniło się do wzrostu świadomości lokalnej społeczności o roli i wartości zabytków. Stworzono pozytywną emocjonalną więź pomiędzy społecznością lokalną a tymi zabytkami. Mieszkańcy ponownie odwiedzają to miejsce i ukazują jego piękno, a jednocześnie opowiadają o historii miejscowości, w której mieszkają i czują z niej dumę.
Projekt zyskał ogromne uznanie pracowników Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach, był wielokrotnie omawiany i prezentowany podczas wydarzeń organizowanych przez IMP.
- Gratuluję serdecznie wszystkim odpowiedzialnym za realizację projektu w Bełku. Jestem pod wielkim wrażeniem tej inicjatywy i umiejętności zaangażowania mieszkańców do działania na rzecz wspólnego dziedzictwa. Szkoda, że nie udało się zdobyć nagród także i w innych kategoriach. Dziękuję wszystkim sołtysom za ich codzienną pracę i szereg inicjatyw. Dziękuję także mieszkańcom sołectw za zaangażowanie w życie swoich małych społeczności - podsumowuje Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
źródło: belk.pl
Komentarze