post image
Pixabay.com

O testach przesiewowych w województwie śląskim, poinformował Minister Zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej. Obecnie rozważane są dwa modele testowania. W pierwszym z nich poddanie się testom byłoby dobrowolne. Z kolei w drugim obowiązkowe.

Dlaczego właśnie w tych województwach?

Szef resortu zdrowia wskazywał, że wybrano 3 regiony, które zostały najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa.

Rozważane są dwa modele testowania. Co to oznacza?

- W pierwszym modelu damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Z kolei drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe – podkreślił Adam Niedzielski.

Kiedy może rozpocząć się testowanie? 

- Jeżeli byłby to pierwszy model, to pewnie można by to zacząć robić od razu, natomiast w drugim modelu potrzebujemy tydzień, dwa na zorganizowanie logistyki - powiedział Niedzielski. Minister zdrowia wyjaśnił, że "wyniki testów będą znane niemal od razu". - Te badania które chcemy przeprowadzić to są badania oparte na testach antygenowych, których wynik otrzymujemy po 15 minutach - powiedział Niedzielski. 

Dzięki zastosowaniu testów antygenowych, wynik badania byłby już znany po 15 minutach.  

Komentarze

Dodaj komentarz