post image
Pixabay.com

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić Andrzejki bez hucznych imprez. W tym roku to nieoficjalne święto, które przypada w nocy z 29 na 30 listopada, będziemy musieli obchodzić nieco inaczej.

Andrzejki 2020 - niemal wszystkie imprezy odwołane

W dobie obowiązujących restrykcji sanitarnych niemal wszystkie imprezy andrzejkowe zostały odwołane. Pozostały w większości te, które organizowane są online. W tym roku nie spędzimy andrzejek w klubach, pubach czy imprezach organizowanych w hotelach. 

Tegoroczne Andrzejki spędzimy kameralnie

W tym roku imprezy andrzejkowe będą obchodzone kameralnie, wśród najbliższych. Jak je spędzić? Na przykład korzystając z nietypowych i mniej znanych wróżb andrzejkowych. Poniżej kilka z nich.

  • Który owoc wybierasz? - Zawiązujesz danej osobie opaskę na oczach tak, żeby nic nie widziała. Na stole kładziesz 3 owoce: jabłko, śliwkę oraz cytrynę. Następnie mówisz, by osoba wylosowała jeden z nich. Wybrany owoc przepowie twoją miłosną przyszłość. Śliwka oznacza, że przez najbliższy rok nie poznasz żadnej miłości. Jabłko, że zakochasz się z wzajemnością, zaś cytryna, że poznasz miłość, lecz nie będzie to nic przyjemnego.
  • Słomki miłości - Goście otrzymują słomkę - każdy w innym kolorze. Następnie wrzucają je do miski z wodą. Jaka jest przepowiednia? Osoby, których słomki jako pierwsze się ze sobą zetkną, połączy wieczna miłość.
  • Pływające marzenia - Na małych karteczkach każdy z gości zapisuje swoje marzenie. Następnie po kolei każda osoba wrzuca swoją listę marzeń do miski wypełnionej wodą. Jaka jest przepowiednia? Marzenie, które wypłynie na powierzchnię wody jako pierwsze, spełni się.
  • Pikantne jedzenie... pikantne sny - Zróbcie sobie pikantną ucztę. Pikantne jedzenie może spowodować przypływ pikantnych marzeń sennych. Jaka jest przepowiednia? Osoba, która ci się przyśni tej nocy, już wkrótce rozpali twoje serce.

Andrzejki kiedyś i dziś

Andrzejki są wieczorem wróżb, odprawianych w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Niegdyś Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały one charakter wyłącznie matrymonialny. Wróżby wykonywano indywidualnie i w odosobnieniu. Były one przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, w szczególności dla młodzieży i dorosłych. Jedną z najpopularniejszych wróżb jest lanie wosku przez dziurkę od klucza. Znane są też takie wróżby jak: przestawianie butów, łódki na wodzie czy rzucanie karteczkami. 

Zobacz jak kiedyś obchodziło się Andrzejki -> kliknij tutaj i sprawdź Andrzejki po śląsku.

Komentarze

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.