https://cba.gov.pl/ Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie
https://cba.gov.pl/ Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Śląsku pięć osób reprezentujących między innymi firmy informatyczne. Przeszukano ich miejsca zamieszkania oraz siedziby dziewięciu podmiotów gospodarczych.

Czynności związane są z postępowaniem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Dotyczą działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się między innymi wyłudzeniami podatku VAT oraz dotacji unijnych.

- Ustalenia śledczych wskazują na to, że grupa w latach 2014-2016 w oparciu o poświadczające nieprawdę dokumenty wyłudziła nienależny zwrot podatku VAT w wysokości 10 mln zł. Ponadto zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na oszustwa przy zawieraniu umów leasingowych poprzez wyłudzenie od leasingodawców środków pieniężnych celem sfinansowania zakupu drukarek 3D – informuje wydział komunikacji społecznej CBA.

Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, wyłudzenia oraz pomocnictwa do wyłudzenia nienależnego podatku VAT w kwocie 10 mln zł. Postawiono im także zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Cztery osoby, decyzją sądu, najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Nie są to pierwsze czynności CBA w tej sprawie. Do tej pory zarzuty usłyszało 15 osób. Wobec pięciu zastosowano tymczasowy areszt. Śledztwo jest rozwojowe.

 

Komentarze

Dodaj komentarz