post image
UM Wodzisław Śląski.

W styczniu 1945 roku z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Codziennie pokonywali 20-30 kilometrów, by 22 stycznia kolumny dotarły do Wodzisławia Śląskiego. W odkrytych, węglowych wagonach odjechali do obozów w głąb III Rzeszy. 

Mróz, śnieg, wycieńczająca praca w obozie oraz brutalność hitlerowców, stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

Wodzisław upamiętnia.

Co roku Wodzisław Śląski włącza się w obchody „Marszu Śmierci”, upamiętniając tą tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego. 

Także w tym roku, prezydent miasta Mieczysław Kieca, zastępcy prezydenta Izabela Kalinowska i Wojciech Krzyżek w imieniu wodzisławian złożyli kwiaty na cmentarzu przy ul. Ofiar Oświęcimskich, tablicy pamiątkowej na ul. Michalskiego i w miejscu pamięci na dworcu kolejowym.

Komentarze

  • supermek2684 jacy nazisci panie prezydencie kieca to wasi mentorzy czyli niemcy mordowali i gazowali ludzi tzw podludzi dziadkowie i ojcowie dzisiejszych niemcow czyli narodowosocjjacy nazisci panie prezydencie WODZIKA kieca to wasi mentorzy czyli niemcy mordowali i gazowali ludzi tzw podludzi POLAKOW MOICH RODAKOW i POLAKOW ZYDOWSKIEGO POCHODZENIA dziadkowie i ojcowie dzisiejszych niemcow CDU WCZESNIEJ RFN -NRD =3 RZESZA NIEMIECKA !!! czyli narodowosocjALISTYCZNE -NAZIZM Z KULTEM WODZA ADOLFA HITLERA 1934-39-44-45 HISTORIA SIE KŁANIA NAUKI KLUCZ TO WIEDZA CZYTAC A NIE KOCOPAŁY PO STALINOWSKICH MYSLI RADZIECKA PROPAGANDA NAZIZM-FASZYZM TAK NAZYWALI OTUMANIC

Dodaj Komentarz

Twoj adres e-mail nie będzie opublikowany.