Pixabay.com
Pixabay.com

Fundacja Społeczeństwo 2.0 złożyła wniosek o udostępnienie informacji publicznej, dotyczącej kosztów lekcji religii w roku szkolnym 2019/2020.  

- Jako Fundacja Społeczeństwo 2.0 objęliśmy monitoringiem całe województwo śląskie, a to tylko część projektu ogólnopolskiego, w którym uczestniczą inne organizacje i osoby prywatne, monitorując pozostałe województwa - informuje organizacja.

Jak wygląda sytuacja w Rybniku? 

Jak przekazuje w odpowiedzi naczelnik wydziału edukacji Katarzyna Fojcik, w roku szkolnym 2019/2020, w szkołach prowadzonych przez miasto Rybnik koszty nauczania religii wyniosły około 5,59 mln zł. W przypadku przedszkoli, w tym samym czasie koszty te wyniosły 333 765 zł. Dane te porównano do wielkości budżetu obywatelskiego. W przypadku Rybnika, budżet obywatelski jest mniejszy, niż to co miasto wydaje na religię. 58,83% wydatków na religię ze środków publicznych stanowi budżet obywatelski.

- Rekordzista pod względem wielkości wydatów na religię do budżetu obywatelskiego! 58,83% wydatków na religię ze środków publicznych stanowi budżet obywatelski. Niemal połowa mniej pieniędzy na sprawy ważne dla obywateli niż na religię. Wam zostawiamy ocenę czy to słuszne czy nie, ponieważ każdy ma inne potrzeby. My tylko przedstawiamy fakty na podstawie pozyskanej informacji publicznej - informuje na swojej stronie Fundacja 2.0.

Jak wygląda sytuacja w Żorach? 

Fundacja 2.0 otrzymała informację w sprawie kosztów wynagrodzenia dla nauczycieli religii w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzącym jest powiat Żory. To kwota 699 572,71 zł. Tu z kolei budżet obywatelski jest wyższy, niż kwota wydawana na lekcje religii.

Dla porównania, w Świętochłowicach kwota ta wyniosła ponad 1,5 mln zł, w Gliwicach ponad 5,2 mln zł, zaś w Katowicach niemal 10 mln zł.

Komentarze

Dodaj komentarz