Facebook.com / Marek Krząkała
Facebook.com / Marek Krząkała

W trakcie pandemii nie przestaliśmy nagle chorować na nowotwory, udary mózgu czy zawały serca. Z docierających do mnie przejmujących historii wiem, że wiele osób w podeszłym wieku ratuje się prywatnymi praktykami lekarskimi, jeśli pozwala im na to stan finansów. Od tygodni mamy największą umieralność na Covid w Unii Europejskiej, a 2 kwietnia, kiedy zmarło jednego dnia 621 osób, byliśmy na trzecim miejscu na świecie po Brazylii i USA. Również dane o liczbie testów wykonywanych w celu stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 pokazują, że jesteśmy na samym końcu w Unii Europejskiej (24. miejsce), więc problem jest dużo większy niż przedstawiają to oficjalne komunikaty. Szczepienia idą nieco lepiej, ale w świetle ostatnich wpadek trudno nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia z postępującym chaosem.

Lokalnie płyną do nas także złe informacje. Konflikt w rybnickim szpitalu, który podlega marszałkowi województwa (PiS) między personelem medycznym, a nową dyrektor ciągle się zaostrza. Spowoduje on dalsze ograniczenia funkcjonowania szpitala, a to oznacza, że nasi mieszkańcy mogą zostać pozbawieni dostępu do świadczeń medycznych. Wyjazdy na leczenie do Bielska-Białej, Katowic czy Zabrza przestaną być rzadkością. Przypominam, że w 2017 roku rząd PiS wprowadził w Polsce tzw. sieć szpitali. Przekonywał, że to polepszy standard i bliskość opieki zdrowotnej. Specjaliści mówili, że... będzie dokładnie odwrotnie. Mimo to sieć oczywiście powstała, ale między innymi bez szpitala w Rybniku. Od 2017 roku zatem jego zadłużenie  sukcesywnie rośnie, by w roku 2020 osiągnąć kwotę 33 mln 800 tys. złotych na minusie. Drugi wysokospecjalistyczny szpital w naszym regionie - w Jastrzębiu-Zdroju decyzją wojewody śląskiego (PiS) dwa tygodnie temu stał się wyłącznie szpitalem jednoimiennym. Odwołano planowe zabiegi, operacje, konsultacje. Tam były oddziały neurochirurgii, kardiologii, ortopedii, neurologii, urologii czy nefrologii ze stacjami dializ. Dzisiaj  mieszkańcy regionu na przykład z urazami kręgosłupa, guzami mózgu muszą szukać pomocy w miastach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. 

Mimo, że rządzący zrobią i tak po swojemu, Platforma Obywatelska przedstawiła program "Uzdrowić Polskę", składający się z kilku filarów. Wszyscy chętni Polacy będą mogli przejść badania diagnostyczne odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia. W tym celu zostaną wybrane szpitale, gdzie bez limitów świadczeń pacjenci będą diagnozowani, wsparcie otrzymają także poradnie specjalistyczne, powstaną oddziały rehabilitacji pocovidowej. Pieniądze znajdziemy w środkach z UE – Krajowy Plan Odbudowy, utworzymy Fundusz Naprawy Zdrowia Polaków  zasilany również z pieniędzy pochodzących z zysku NBP, z dywidend ze spółek państwowych oraz obcięcia absurdalnych wydatków: miliardów na TVP, imperium Rydzyka czy chybione inwestycje. Walka z pandemią i naprawą służby zdrowia będzie się ciągnąć jeszcze miesiącami, jak nie latami. Nie ma dziś innego ważniejszego problemu do rozwiązania jak walka o zdrowie Polaków.

 

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika.

Komentarze

 • Jano 19 kwietnia 2021 07:18Są wśród nas oprócz wykształconych osob także zwyczajne wykształciuchy którzy nigdy nie wykorzystywali bagażu wiedzy jaki rzekomo zdobyli .Sztuka dla sztuki aby tylko nie pracować.Oni to dirywając się do koryta władzy jedyny pomysł w realizacji jaki mieli na życie to okradać innych. Tak się też stało z wiekiem emerytalnym. Pijaki,ćpuny ,niebieskie ptaszki ,kombinatorzy, wpadli na pomysł aby okraść osoby pracujące od bardzo młodych lat. Policji i wojska przy tym bali się ruszyć.Tacy bochaterowie.To zazwyczaj czlonkowie nierobów życiowych.
 • Kuba Musze także przeprosić Pana- panie Krząkała 13 kwietnia 2021 18:51Musze także przeprosić Pana panie Krząkała za słowa "tępy ,POmylony" . przepraszam .Nie powinienem sie tak zwracać do pana. Poniosło mnie gdy czytałem pana wywody , jestem przekonany, że jest Pan bardzo świadomy tego co zrobiliście tak wielu ludziom pracującym od najmłodszych lat. Proszę mi wybaczyć to zachowanie ale tego co zrobiliście bedziemy pamiętać dozywotnio.
 • Andrzej Majerczak Zaufanie do Rządzących 13 kwietnia 2021 11:10Doprowadziliście do tego że już nikt nie wierzy w żaden system. Nikt nie chce płacić składek do ZUS bo każdy wie, że zawsze jakiś bydlak z PO lub innej partii może oświadczyć: "to nie Wasza kasa". ..To przez Was ludzie stracili zaufanie do własnych praw i rządów i będą tą lekcje pamiętać całe pokolenia polaków. Uczyniliście więc to co najgorsze.
 • Mirosław Co Wam najlepiej wychodzi 13 kwietnia 2021 10:57Emerytura PO śmierci , to jest jedno co Im w obietnicach wychodzi naprawdę. Proszę Nam czytelnikom wytłumaczyć skąd się biorą pieniądze w UE . Może je drukują albo tam znajdują?
 • Agnieszka z nocki Agnieszka z nocki 13 kwietnia 2021 03:48Drogi Panie z PO . Mój mąż umarł pół roku przed nowym przez was podniesionym wiekiem emerytalnym . Miał wówczas 50 lat pracy. Znajomy, jego kolega 1,5 roku przed podwyższonym przez wasze ugrupowanie. Niektórzy dożyli ale w ciągu 2 lat też zmarli. Średnia życia mężczyzn w Jastrzębiu Zdroju to 69 lat. W Rybniku jest raczej podobnie. Wszyscy Oni pracowali od młodzieńczych lat w ramach praktyk zawodowych Kodeksu Pracy bez wakacji. Pracowali cały żywot w szkodliwych i naprawdę niebezpiecznych warunkach. Nie zdążyli się nacieszyć emeryturą . Przecież to Śląsk! Proszę więc Pana przestań panie bredzić i zamiast obiecywać badania, proszę policzcie wy ,tak właśnie Wy ile to tak kiedyś i obecnie zatrudnionych właściwie przez was jako PO, nie dożywa nawet aktualnego wieku emerytalnego ,a potem wyciągnij pan wnioski i rękę z nocnika z pomyślunkiem jak wielką zbrodnie na Sląskim społeczeństwie popełniliście jak PO i PSL oraz ilu jeszcze w ten sposób tak zatrudnianych długie lata przez wasze machinacje na wieku emerytalnym nie dożyje radości i kompensaty bycia emerytem. Znałam też kilku takich którym sie udało wcześniej ale i tu ich okradliście za 80% emerytury. Czyż ludzie którzy zatrudniani byli nawet za stanu wojennego nie zasłużyli po 45 latach pracy na godne życie? To jest wasz owoc ,cała ta podłość i nie umyjecie sie z tego.
 • Józef Bąk Jóżef Bąk cytuje też 12 kwietnia 2021 20:31Ja Donald Tusk już Wam raz tłumaczyłem że to wszystko nie jest wasze. Mój syn" Józef Bąk" -ten co w LOT-ie niby "pracował" nie wiem ile LOT za niego wpłacił do ZUSu składek ale w OIL Expres to raczej nic bo tam nawet podatków jak slyszalem od dochodów nie odprowadzali. Podobnie przez Covidem i w trakcie --miał same straty w tej swojej firmie ,dlatego dostał 35 000zł dotacji --no to kto Go będzie utrzymywał na starość ..no Wy --dlatego wam trza ten wiek emerytalny wydłużyć.
 • Orkan | W Święta Wielkanocne 2014r na kazaniu w Watykanie 12 kwietnia 2021 20:12Tak było za Waszych Rządów: W Święta Wielkanocne 2014r na kazaniu w Watykanie w czasie Drogi Krzyżowej kaznodzieja Watykański mówił o nowym "Judaszu"naszych czasów . .-cytat" Co niektórzy potrafią pobierać 100-krotność poborów w firmie swoich najniżej zarabiających pracowników i krzyczeć o oszczędnościach w imię dobra wspólnego i firmy ".
 • Sprawiedliwość Nienawiść w praktyce. 12 kwietnia 2021 19:59Jest różnica między nienawiścią słowną a nienawiścią w praktyce. Która jest gorsza?/ -wy pokazaliście tą w praktyce, a wiec że nienawidzicie własny Naród dopuszczając do śmierci tak wielu spracowanych osób przez zbyt długo letnią pracę . Chcieliście aby pracowali nawet przez 52 lata nie licząc nadgodzin.Nie cofnęliście się także przed okradaniem Ich z zasiłków pogrzebowych które znacznie Im obniżyliście .Wszystko co Ci obywatele wybudowali społecznie sprzedaliście jak by do was należało i roztrwoniliście na wycieczki życia jak na "Maciu Piciu" . Nieodwracalnie także zniszczyliście system ubezpieczeń społecznych powodując , że przez to ludzie stracili do niego zaufanie gdyż przekonali się, że można Ich tam wpłacających bezszelestnie okraść ze składek> jak wasza partia to uczyniła< podnosząc wiek emerytalny bez względu na to od którego roku życia i ile lat beneficjent pracował i tam do ZUSu wpłacał. To za was pracujących nie było stać nawet na utrzymanie się z wypłaty ,bezrobocie rosło ,rodzin nie było stać utrzymać dzieci a uczciwość i przyzwoitość stała się fantastyką. Słownie nienawidzą ofiary , praktycznie nienawidzą oprawcy! -taka jest różnica między tymi dwiema nienawiściami.Wy byliście oprawcami.
 • Zdrowie PZU Zdrowie 12 kwietnia 2021 19:15 Platforma Obywatelska przedstawiła program "Uzdrowić Polskę", składający się z kilku filarów. Wszyscy chętni Polacy będą mogli przejść badania diagnostyczne odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia."--polecamy PZU Zdrowie --program juz funkcjonuje i wielu obywateli z niego na co dzień i telefon z badaniem błyskawicznym na miejscu korzysta.
 • NARÓD PAMIETA 12 kwietnia 2021 19:10Tusk powiedział także Robotnikom których okradał wstecznie z wieku emerytalnego w 2008 r ustawą o emeryt POdmostowych : ”Cieszcie się że mieliście prace „-On zapewne nic nie umiał -to jej nie miał.! Stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to (robotnicy tak oszukani) to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800...póżniej Budka --Minister Sprawiedliwości za Rządów Tuska w Żorach( a wiec całkiem niedaleko) przed budynkiem Sądu protestował o dostęp obywateli do sądów bo rzekomo jego nie mieli. Och Wy zakłamana trzodo chlewna.Nawet nie wiecie jak jesteście zepsuci. Dobrze że te stawki naste pnie obniżył Pan Ziobro gdyż faktycznie tego dostępu za was nie było.
 • Kuba Musze przeprosić 12 kwietnia 2021 18:55Musze przeprosić Pana Krzakałe za użyte sformułowanie w powyższym tekście "Wy sk.....syn.y.' Takie słowa nie powinny paść -jest to niekulturalne lecz tak reaguję jak was słyszę... to jest mój do Was naturalny odruch. .. Nie zmienia to jednak prawdy że was zwyczajnie nienawidzę--nie nie będę sie leczył bo musiał bym także pokochać hitlerowców.! ! i daliście mi i wielu tysiącom takim jak ja a zatrudnionym od najmłodszych lat do tej nienawiści bardzo istotny powód. To my pracowaliśmy od najmłodszych lat z sobotami i niedzielami , to my traciliśmy zdrowie a Wy platforma zwyczajnie nas POdle ,politycznie okradliście z wieku emerytalnego i to dwukrotnie nie mając baczenia ani na Nasze zdrowie ani zwykłą uczciwość wobec Nas. Tak karmię się nienawiścią do was ,tak bardzo mnie skrzywdziliście i innych , i wcale tego nie czujecie. To PO .podpuszczając niewątpliwie przestępczy także TK Rzeplinskiego, że wszystko jest OK, że wszystko jest "legalne" .. na odmianę ogłosicie też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " tacy jesteście etyczni .a co zrobiliście z nami robotnikami? .!--ale reszta?... jak Kopaczka ,ponoć lekarka powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą,co było na codzień było za waszych rządów praktykowane —tacy spracowani ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też bywali często za waszych rządów zwalniani z pracy i chodzili po śmietnikach za chlebem. Tak Richard -gdzieś musi być granica --to Wy ją przekroczyliście i to wam nienawiść się należny. Jesteście zwyczajnymi szkodnikami Polski .
 • Richard 12 kwietnia 2021 13:01Warto przypomnieć- widząc takie komentarze, że to co piszecie świadczy wyłącznie o Was. Ja wiem, że trol karmi się nienawiścią i jadem, ale gdzieś musi być granica! Polecam terapię, może ktoś Was kiedyś polubi i skończy się ta nienawiść do całego świata.
 • Janusz Wam kury paść a nie rządzić. 12 kwietnia 2021 12:06...aby Uzdrowić Polskę trzeba by było najpierw Was "puścić w skarpetkach" przez dożywotni Obóz Pracy. Po hitlerze to Wy jesteście i byliście najgorszym zagrożeniem dla Polski. Nigdy nic nie wytworzyliście , pracy u was jak z przymusu, umiecie tylko sprzedawać co sami nie wybudowaliście , trwonić co inni zapracowali a poczucia uczciwości nawet wobec Tych co pracowali w najpodlejszych warunkach pracy od najmłodszych lat nie macie za grosz. Płaczecie rzewnie nad cwaniaczkiem Adamowiczem a nad tysiącami zaharowanych do śmierci których "wydymaliście" wstecznie z wieku emerytalnego a tym samym Ich wypracowanych emerytur, już nie. Jesteście najgorszej klasy robactwem tej ziemi , pasożytami które jedynie co umieją brać kasę z UE i sprzedają ten naród. Wam kury paść a nie rządzić. Doprowadziliście do tego że już nikt nie wierzy w żaden system.Nikt nie chce płacić składek do ZUS bo każdy wie że zawsze jakiś bydlak z PO może oświadczyć to nie Wasza kasa. To przez Was ludzie stracili zaufanie do własnych praw i rządów.
 • Mark 12 kwietnia 2021 08:22Masz Pan racje . >Odbierzecie ludziom Waszą nędzna POzostalośc z zasiłków POgrzebowych dla umarlaków ,robolom każecie zasuwać w pracy do śmierci i jeden dzień dłużej ,okradniecie tym samym Nas także z uzbieranych składek jak NFI ("udowodnijcie Nam że te pieniądze są Wasze") i będziecie się badać w nieskończoność ,za Nasze. A coś pan wyprodukował w życiu żeś Pan tak chętnie chcesz wszystkich badać? --mamy propozycje ,najpierw oddaj Pan to co społeczeństwo wydało na twoje kształcenie gdyż i tak z tego same szkody i będą pieniądze na leczenie Polakow.
 • Ada Najpierw 12 kwietnia 2021 08:10Aby pchać się do władzy i dobrze rządzić mając wiedzę trzeba najpierw wiele lat popracować a nie udawać, że się pracowało Panie Germanisto.
 • kuba jak barzdo jesteś niezori etowanym populistą. 12 kwietnia 2021 07:55i jeszcze jedno ,jak bardzo jesteś Pan Ignorantem ,populistą ,tępym POmylonym karierowiczem w relacji do tego co tu mówisz niech świadczy fakt ,że obecnie dzięki PiSowi Polscy pracodawcy wykopują od wielu firm w tym PZU Zdrowie- z zcego sam korzystam_ pakiety ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników ,gdzie na telefon można umowić się na wizytę korzystając ze specjalistów ,dokonać bez kolejki badania i leczenia. To tylko za Was ludzie w rzekomo komercjalizowanych firmach nie umieli sie dostać do lekarzy gdyż Ich nie było stać a państwową służbę zdrowia zniszczyliście . jedno jednak mógl by Pan nam wyjaśnić ...dlaczego D TUSK bierze emeryturę w wieku 60 lat nazywaną pensją przewodniczącego Europejskiej fikcyjnej parti Ludowej--kto mu to finansuje ,ile lat ma pracy na stanowiskach robotniczych i dlaczego nadal nie maluje kominy gdzie jego miejsce. Dlaczego jego synek Józef Bąk otrzymał stanowisko głównego specjalisty chociaż nie był nawet młodszym i dlaczego LOT nie wystąpił o odebranie u składek ZUS za działanie na szkodę pracodawcy.
 • Kuba 12 kwietnia 2021 07:35" Platforma Obywatelska przedstawiła program "Uzdrowić Polskę", składający się z kilku filarów. Wszyscy chętni Polacy będą mogli przejść badania diagnostyczne odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia."--Wy sk.....syn...: a ilu z tych co przez was pomimo długoletniej pracy w szkodliwych i neb warunkach pracy /za komuny z nadgodzinami w święta i soboty bez dni zamiennie wolnych --nie dożywa obecnego wieku emerytalnego i tych badań te3ż juz nie przejdzie!--dla Was tylko Oboz Pracy

Dodaj komentarz