Sprzedany beamciok. Foto: UM Knurów.
Sprzedany beamciok. Foto: UM Knurów.

W ubiegły czwartek 6 maja, w knurowskim magistracie odbył się przetarł, przedmiotem którego było prawo własności zabudowanej nieruchomości, położonej w Knurowie przy ul. Dworcowej 29, wraz z działką o powierzchni 0,1231 ha.

Na działce znajduje się nieużytkowany beamciok, czyli dwukondygnacyjny budynek z poddaszem, wybudowany w 1908 r. jako element tzw. kolonii urzędniczej. Dotychczas, obiekt pełnił funkcję budynku mieszkalnego wielorodzinnego, jednakże z uwagi na upływ czasu od momentu budowy oraz zużycie materiałów i elementów konstrukcyjnych, nie nadawał się on do dalszego zamieszkania. Z tego też powodu gmina Knurów podjęła decyzję o przeniesieniu najemców do innych lokali, a sam obiekt przeznaczyła do sprzedaży.

Cena wywoławcza wynosiła 303.620,00 zł. Jak jednak podaje knurowski magistrat, nowy nabywca wylicytował wartość nieruchomości powyżej 400 tys. zł.

Kolejnym etapem transakcji będzie przygotowanie kompletu dokumentów geodezyjnych i odpowiednich urzędowych zaświadczeń, niezbędnych do podpisania aktu notarialnego pomiędzy Gminą Knurów a kupującym. Stosowna umowa sprzedaży powinna zostać przygotowana w miesiącu czerwcu. 

Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka przeznaczona jest pod tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług, a kupujący ma 5 lat na przeprowadzenie generalnego remontu, oczywiście pod okiem konserwatora zabytków.

Beamcioki to mieszkania z przydomowymi ogródkami, wybudowane na początku XX wieku. Były przeznaczone dla górników i urzędników kopalni. 

Tak wygląda odrestaurowany beamciok, znajdujący się przy ulicy Dworcowej 31.

Źródło: UM Knurów.

Komentarze

Dodaj komentarz