arc / Prawo i Sprawiedliwość.
arc / Prawo i Sprawiedliwość.

- Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może coś trudniejszego, polskie marzenia - mówił w sobotę prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

"Zawsze prowadziliśmy naszą politykę właśnie w oparciu o takie wartości" - przekonywał Kaczyński. "Polska oparta o tradycję, o solidarność, Polska sprawiedliwa, Polska równych szans, niezależnie od tego gdzie się urodził, zarówno w wymiarze społecznym jak i terytorialnym, to był nasz cel i to był polski cel, bo to jest głęboko osadzone w naszej kulturze, naszej tradycji i naszym myśleniu" - podkreślał.

Będzie wyższa kwota wolna od podatku

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że podwyższona zostanie kwota wolna od podatku - do 30 tysięcy złotych.

 - Jest także bardzo ważna dla wielu milionów ludzi sprawa płac, a także emerytur. I tutaj chciałem powiedzieć, że z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i niespotykany właściwie na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych - powiedział. Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy.

Wicepremier wskazał także, że II próg podatkowy wzrośnie z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Jednocześnie podkreślił, że zamierzeniem rządu jest likwidacja umów śmieciowych.

Emerytura bez podatku

Zmiany podatkowe mają objąć także emerytów i rencistów, którzy mając do 2,5 tysiąca złotych miesięcznej emerytury, mają nie płacić od niej podatku.

Ponadto w ramach nowej strategii znalazł się punkt dotyczący kwestii mieszkań. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Dodał, że pozwoli to młodym osobom wziąć kredyty mieszkaniowe.

Zmiany mają zajść także w budownictwie jednorodzinnym. Domy do 70 metrów kwadratowych, będzie można budować bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy i tylko na zawiadomienie. 

Zmiany mają objąć również służbę zdrowia. Do 2023 roku, 6 procent PKB ma być przeznaczanych na służbę zdrowia, zaś do 2027 roku już 7 procent. Obecnie wydatki na służbę zdrowia to 5,3% PKB.

Zmiany także dla przedsiębiorców

To między innymi niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Reforma zapowiada wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatków, poprzez co obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Wicepremier wskazał, że mikrofirmy mają dzięki temu zaoszczędzić około 2 tysięcy złotych rocznie. 

Są już także pierwsze komentarze lokalnych polityków, dotyczące nowego programu PiS-u.

Źródło: PAP/TVN24/Money.pl

Komentarze

  • Kuba Hmm 17 maja 2021 08:39Panie Prezesie , jest Pan kochany . A Ile będzie wynosiła Inflacja? --Czy będzie tak duża jak za Komuny czy jak za Balcerowicza? co z PPE i PPK --ile za 20-30 lat będzie kosztował cukier, sol ,maka.. ...: Mój kuzyn odbierał wypłatę pod stołem ,nie płacił ,zaniżał składki na ZUS (takich było wielu) . Inne postępowanie uważał za idiotyzm. Pan teraz Go będzie dotował gdyż ponoć ma mieć niską emeryturę. Są też ludzie którzy mają 48 lat pracy ale na wiek stażowy od dawna nie mogą liczyć ,będą "nagrodzeni" za wysoka wg pana emeryturę? --pracowali soboty ,święta ,nadgodziny gdyż byli bardzo biedni--jest pan zaj--ce sprawiedliwy --gratuluje!Daje Pan przykład że w tym kraju tylko cwaniactwo i oszustwo popłaca.

Dodaj komentarz