Wojciech Kiljańczyk: Polski ład uderzy w samorządy

Podobno mają zyskać prawie wszyscy. A to oznacza, że powinniśmy z niepokojem podchodzić do sprawy zmian w podatkach. Przy tym wszystkim wykorzystuje się zgrabne zabiegi o charakterze propagandowym, np. mają zostać obniżone podatki lub zostanie zwiększona kwota wolna od podatków, ale raczej ukrywana jest gorsza zmiana, polegająca na braku możliwości zaliczenia składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu. A to oznacza realny wzrost podatków o kilka punktów procentowych, czyli przekaz medialny swoje, a realia to już inna rzeczywistość.

 

W przestrzeni publicznej brakuje również klarownej dyskusji o tym, ile samorządy stracą na tych rozwiązaniach. A będą to miliardy złotych. I tak przeciętny obywatel, w zależności od tego czy jest uznawany przez partię za bogatego czy biednego, zyska lub straci, a samorządom ubędzie środków na pewno. Dlaczego? Z prostego powodu, z każdej złotówki podatku PIT w Rybniku zostaje mniej więcej połowa jako dochód miasta. Przy zmianie podatkowej PITu będzie mniej, więc to uderzy w samorząd, ale nie w rząd, który pozyska rekompensatę w postaci zwiększonych wpływów ze składki zdrowotnej, z VATu, ponieważ wzrośnie konsumpcja.

 

Zatem nie można myśleć, że partia nam cokolwiek daje, ponieważ po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian wzrosną wydatki na zagospodarowanie śmieci, dostawę wody, inne usługi publiczne w naszych wspólnotach lokalnych. Pamiętajmy, że gdy rząd daje, to zawsze komuś zabiera, a państwo oparte o celową dystrybucję środków, a nie o dobry rynek pracy, realizację inwestycji publicznych czy też inne elementy gospodarki wolnorynkowej w końcu po prostu się stoczy. Do czasu kolejnych wyborów to się nie stanie, ponieważ zostaną uruchomione środki z Unii Europejskiej, ale jednocześnie patrzę ze strachem w przyszłość tutaj na dole, w polskim samorządzie, ponieważ ta władza nie znosi niezależności i zrobi wszystko, żeby zniszczyć podstawy stabilności finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Samorządowców po raz kolejny czekają trudne decyzje w sprawie wydatkowania środków publicznych. I stanie się to ponownie nie z ich winy, a raczej z celowej polityki państwa.

Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Komentarze

  • Ola Program a program 01 czerwca 2021 21:28Tu juz nie ma programu 500+, tu juz jest program Inflacja 500proc.
  • Inspektor 31 maja 2021 11:54Niech obecni "Sprawiedliwi" nie ważą się nazywać Sprawiedliwi. ...Kto wywołuje inflacje aby rozdawać bezpodstawne tantiemy kupując głosy wyborców, jest złodziejem okradającym najciężej i najdłużej styranych pracą obywateli. Czy to byli Komuniści czy POmyleńcy którzy kradli wiek emerytalny bez względu na staż pracy albo obecni PiSowcy lub PSLowcy ,nie ma znaczenia . Druk i puszczanie pustego pieniądza w celu przekupstwa ludzi z "pod budki z piwem" a którzy mają teraz rzekomo niskie emerytury to jest szczególnie szkodliwy (jak fałszowanie banknotów) czyn nazywany przestępstwem o szczególnym zagrożeniu dla Państwa Polskiego.
  • Inspektor 31 maja 2021 11:51Niech obecni "Sprawiedliwi" nie ważą się nazywać Sprawiedliwi. ...Kto wywołuje inflacje aby rozdawać bezpodstawne tantiemy kupując głosy wyborców, jest złodziejem okradającym naciętej i najdłużej styranych pracą obywateli. Czy to byli Komuniści czy POmyleńcy którzy kradli wiek emerytalny bez względu na starz pracy albo obecni PiSowcy lub PSLowcy ,nie ma znaczenia . Druk i puszczanie pustego pieniądza w celu przekupstwa ludzi z "pod budki z piwem" a którzy mają teraz rzekomo niskie emerytury to jest szczególnie szkodliwy (jak fałszowanie banknotów) czyn nazywany przestępstwem.
  • Jano List do Premiera 27 maja 2021 12:55 Szanowny Panie Premierze ,w TV słyszałem jak Pan odpowiedział na informacje , że inflacja jest dwa razy większa niż zakładano ,"iż to dobrze bo do budżetu wpłynie dwa razy więcej pieniędzy ..Czy Pan zdaje sobie sprawę z tego, że są w społeczeństwie ludzie którzy na każde 100 zł muszą ciężko pracować ryzykując zdrowiem i życiem a Pan Im właśnie powiedział, że to dobrze bo Oni stracili dwa razy więcej na inflacji niż zakładano. Panie Premierze Pan wie jak takie Pana działanie i podejście się nazywa?......... Rozdajecie pieniądze: to raz słyszymy 500+ ,to pada 12500zł+ ,a nawet 25000+ ,---to rozdawajcie ale ze swoich ,nie wywołując inflacji . Drogi Panie ,emerytury dla „mam” które miały czworo dzieci . Pan wybaczy, moja mama miał nas piątkę i ewentualnie Jej bieda leżała na naszej głowie a nie u obcych ludzi . To My mieliśmy obowiązek ją wspierać. . Dodatki do emerytur dla osób z niskimi kwotami. Znam zbyt wiele osób które chwaliły się ,że raczej wypłatę za pracę świadomie brały pod stołem, Kogo Wy wspieracie –oszustów,kombinatorów... Zamiast zrobić stałą reformę sytemu emerytalnego z uwzględnieniem osób które mają 45 lat stażu pracy ,Wy wspomagacie jakże często oszustów utrwalając w społeczeństwie, że oszustwo popłaca. . A wszystko na koszt Tych ciężko pracujących ,codziennie mozolnie wywołując inflacje i okradając Ich czego nie boje się stwierdzić do Pana. Panie Premierze ,więcej logiki i uczciwości.! Czy odważy się Pan to przeanalizować!

Dodaj komentarz